more_horiz
Wiadomości

Warszawscy radni PiS pytają Trzaskowskiego o zatrucia psów. Ten zajmuje się kampanią wyborczą PO

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2023 17:02
Prawo i Sprawiedliwość zawnioskowało na sesji Rady Warszawy do prezydenta miasta Rafała Trzaskowskiego o informację na temat przyczyn zgłaszanych przez mieszkańców przypadków zatruć psów. Radni PiS chcą również dowiedzieć się, jakie działania w tej sprawie zostały podjęte przez służby miejskie. Samorządowcy zażądali też od informacji "ile kosztowała kampania z budżetu m.st. Warszawy".   
Rafał Trzaskowski w czwartek w ramach kampanii wyboczej spotkał się z wyborcami w Zduńskiej Woli
Rafał Trzaskowski w czwartek w ramach kampanii wyboczej spotkał się z wyborcami w Zduńskiej WoliFoto: PAP/Marian Zubrzycki

Prawo i Sprawiedliwość zawnioskowało na sesji Rady Warszawy do prezydenta miasta Rafała Trzaskowskiego o informację na temat przyczyn przypadków zatruć psów zgłaszanych przez mieszkańców. Radni PiS chcą również dowiedzieć się, jakie działania w tej sprawie zostały podjęte przez służby miejskie.

Jak relacjonują samorządowcy Prawa i Sprawiedliwości sprawę zatrucia psów zgłosili mieszkańcy warszawskich dzielnic - Mokotowa i Śródmieścia. Są oni zaniepokojeni i oczekują wyjaśnień od włodarzy Warszawy.

 - Są coraz częstsze przypadki zatruć psów, ale również padłych ptaków i wiewiórek w parkach. Właściciele czworonogów są naprawdę bardzo mocno zaniepokojeni - portal TVP Info przytacza wypowiedź radnej PiS Alicji Żebrowskiej. - Wiem od mieszkańców, że zarząd zieleni podjął działania, czyli wziął próbki wody do badania. Nie ma żadnych informacji, czy są wyniki tych badań - dodała.  

Zobacz na TVP Info: Co truje psy w Warszawie? Radni PiS pytają Trzaskowskiego. Ten zajmuje się kampanią

Żądają wyjaśnień od Trzaskowskiego 

Radni PiS wnioskują do prezydenta Warszawy o informację na temat przyczyn zatrucia zwierząt w mieście.

Wniosek przeciwny zgłosili radni Koalicji Obywatelskiej. Renata Niewitecka z KO tłumaczyła, że właściwym miejscem do omawiania takich tematów jest komisja ochrony środowiska.

Zapewniła, że ta sprawa będzie tam wyjaśniania. Przekazała, że Inspektorat Sanitarny i Lekarz Weterynarii nie otrzymali takich zgłoszeń, a do Wydziału Ochrony Środowiska oraz przychodni miejskich wpłynęło ich kilka. Dodała, że Zarząd Zieleni zlecił badania wody ze zbiorników, ponieważ prawdopodobną przyczyną zatruć może być zakażenie wody w kałużach i fontannach, którą piją psy.

Jak informuje portal TVP Info "Renata Niewitecka z KO tłumaczyła, że właściwym miejscem do omawiania takich tematów jest komisja ochrony środowiska".

Zobacz na i.pl: Rafał Trzaskowski niemal od pięciu lat jest prezydentem Warszawy. Nie był obecny na ani jednej radzie dzielnic

Sprawa trafi do komisji środowiska 

Na zlecenie zarządu zieleni wody ze zbiorników ma być przebadana. W opinii weterynarzy przyczyną zachorowań jest prawdopodobnie woda, którą psy piły podczas z spacerów z kałuż, czy z fontann.

"Weterynarze wskazują, że to może być zakażenie krętkami Leptospira. Ta sprawa będzie dalej wyjaśniana na komisji ochrony środowiska"- informuje TVP Info.

Zobacz na i.pl: Rafał Trzaskowski niemal od pięciu lat jest prezydentem Warszawy. Nie był obecny na ani jednej radzie dzielnic

"Patologią jest to, że prezydent Warszawy w tym samym czasie spotka się z mieszkańcami, tylko nie z mieszkańcami Warszawy"

Warszawscy samorządowcy PiS-u oceniają, że "patologią jest to, że prezydent Warszawy zamiast spotkać się z warszawiakami spotka się z mieszkańcami innych miast”.

Na zorganizowanej konferencji przed sesją przewodniczący radnych PiS-u Dariusz Figura "przypomniał, że tydzień temu została przerwana nadzwyczajna sesja rady miasta".

- Sesja nadzwyczajna dotyczyła ważnych spraw warszawskich, referendum w sprawie istotnej zmiany polityki transportowej miasta. Została przerwana na dwa miesiące, a pewnie może zostać przerwana na kolejne cztery miesiące. To jest patologia demokracji - mówił Figura.

- Patologią jest to, że prezydent miasta stołecznego Warszawy w tym samym czasie spotka się z mieszkańcami, tylko niestety nie z mieszkańcami Warszawy, tylko z mieszkańcami innych miast. Nie ma czasu, żeby spotkać się z mieszkańcami i radnymi na sesji rady miasta - dodał.

Plakaty z Trzaskowskim

Radny PiS Filip Frąckowiak zwrócił natomiast uwagę, że "w ostatnich tygodniach Warszawę zalały wizerunki Rafała Trzaskowskiego, wiceprzewodniczącego Platformy Obywatelskiej, który promuje kolejne akcje miejskie".

- W naszej opinii jest to wykorzystywanie środków z budżetu m.st. Warszawy do promocji Platformy Obywatelskiej- podkreślił. 

"Frąckowiak wskazał, że radni PiS będą wnosić do prezydenta Trzaskowskiego o informacje na temat środków, które zostały wykorzystane z budżetu miasta na promocję PO"- podaje TVP Info.

Czytaj także:

Posłuchaj

00:26 12563645_1.mp3 Prawo i Sprawiedliwość zawnioskowało na sesji Rady Warszawy do prezydenta miasta Rafała Trzaskowskiego o informację na temat przyczyn przypadków zatruć psów zgłaszanych przez mieszkańców. Radni PiS chcą również dowiedzieć się, jakie działania w tej sprawie zostały podjęte przez służby miejskie

IAR/TVP Info/kg

Zobacz także

Zobacz także