more_horiz
Wiadomości

Kim jest nowa szefowa TVN? "Resortowe dzieci": miała być werbowana do SB

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2023 05:22
Władzę w stacji TVN sprawuje od momentu wykupienia jej przez amerykański koncern Discovery. W 2022 roku, po fuzji Discovery i Warner Bros, objęła funkcję CEO TVN. Kim jest Katarzyna Kieli? Fakty z jej życiorysu przedstawione zostały w programie "Resortowe dzieci" w TVP Info. 
Kim jest CEO TVN Katarzyna Kieli?
Kim jest CEO TVN Katarzyna Kieli? Foto: Andrzej Hulimka / Forum

O Kieli wiadomo niewiele. Prawie w ogóle nie jest obecna w mediach. Nie udziela wywiadów, nie pokazuje się na eventach i ściankach. Przez stację przedstawiana jest jako wzorcowa kobieta sukcesu. Swoją karierę rozpoczęła w koncernie Discovery wraz z końcem XX wieku. 

- Mogła czerpać profity i przywileje dzięki temu, że najbliżsi członkowie rodziny kolaborowali ze Służbą Bezpieczeństwa – powiedział w programie "Resortowe dzieci” Piotr Woyciechowski, ekspert ds. służb specjalnych. To właśnie w tym programie przedstawione zostały, nieznane dotąd fakty z życia CEO TVN

Kim jest Katarzyna Kieli? 

Woyciechowski ujawnił, że dziadek Kieli, Stanisław Kieli zaraz po II wojnie światowej wstąpił do Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego. 

Z kolei jej ojciec Jerzy Kieli był wieloletnim, wyszkolonym i zaufanym konfidentem Departamentu I SB o pseudonimie "Proj", w latach 1972–1985. Jako inżynier budownictwa wodnego, który zajmował się m.in. budowaniem oczyszczalni ścieków, został pozyskany przez wywiad naukowo-techniczny. 

Woyciechowski przekazał, że "Proj" przez "pierwsze cztery lata współpracy opiniował wykradzione technologie i adaptował je do realiów PRL". Jednocześnie ekspert zauważył, że ojciec Kieli musiał cieszyć się dużym zaufaniem Służ Bezpieczeństwa, gdyż szybko uzyskał zgodę na wyjazd do USA, mimo, iż wcześniej był zaangażowany w budowę ośrodka w Kiejutach. 

Kieli werbowana do SB? 

Dzięki agenturalnym powiązaniom ojca, jego dzieci: wspomniana Katarzyna Kieli oraz Michał, mogli swobodnie, bez żadnych ograniczeń, podróżować po świecie. Ponadto: w latach 70. i 80. nie mieli najmniejszego problemu z uzyskaniem paszportu, co dla zwykłego obywatela było praktycznie niemożliwe. W okresie tym wielokrotnie bywali w USA, Grecji, Szwajcarii czy Szwecji. 

Czytaj tvp.info: „Resortowe dzieci”: Kim jest szefowa TVN?

W lutym 1989 roku Michał i Katarzyna mieli zostać zwerbowani do SB. Służba rejestruje bowiem rozpracowanie operacyjne dwójki. - Ma to za zadanie przygotowanie do ich zwerbowania. Realizuje to elitarny wydział zajmujący się wywiadem nielegalnym - tłumaczy w programie Woyciechowski. 

Zgodnie z dokumentami IPN, jeszcze w 1989 roku ojciec Katarzyny Kieli był czynnym agentem SB. - Zwraca się wtedy z prośbą, aby wywiad pomógł mu synowi w karierze naukowej, po tym jak zdecydował się on na powrót do Polski z USA - dodał ekspert. 

Czytaj także: "Skrajnie nierzetelny, wewnętrznie sprzeczny". Stanisław Żaryn punktuje materiał TVN na temat wiz

Jak podkreślił ekspert, prawdopodobnie współpraca Jerzego Kieli z wywiadem, był najprawdopodobniej kontynuowana po przekształceniu SB w Urząd Ochrony Państwa. 

***

tvp.info/as

Zobacz także

Zobacz także