more_horiz

"Skrajnie nierzetelny, wewnętrznie sprzeczny". Stanisław Żaryn punktuje materiał TVN na temat wiz

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2023 21:55
- To materiał nasycony ogromną ilością manipulacji i wewnętrznie sprzeczny. Jest skrajnie nierzetelny. Pokazano sześciu ludzi, którzy protestują przed jednym z konsulatów polskich w Afryce. Oni akurat protestowali przed konsulatem honorowym, który nie wydaje w ogóle wiz - podkreślił w Polskim Radiu 24 Stanisław Żaryn, zastępca ministra koordynatora służb specjalnych i pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej.
Stanisław Żaryn:  to materiał nasycony ogromną ilością manipulacji i wewnętrznie sprzeczny
Stanisław Żaryn: to materiał nasycony ogromną ilością manipulacji i wewnętrznie sprzecznyFoto: Shutterstock/OleksSH, PAP/Albert Zawada

Z materiału telewizji TVN widzowie mogli dowiedzieć się np., że "Ibrahim Hifude, czuje się okradziony przez polski rząd". Oszukani w ten sposób Ugandyjczycy zorganizowali protest przed polskim konsulatem w Kampali. Niektórzy z nich mieli płacić za wizy nawet kilka tysięcy euro.

W rzeczywistości to nie polskie służby wyłudzały pieniądze, ale zajmowali się tym pośrednicy oszuści, którzy nie mieli absolutnie żadnego wpływu na przebieg procedur związanych z wydawaniem wiz.

"Duża doza manipulacji"

- Próbowałem (w mediach społecznościowych - red.) wykazać czytelnikom i widzom dosyć dużą dozę manipulacji, które się pojawiły w materiale "Faktów" TVN. Ten materiał miał - w mojej ocenie - dosyć sztucznie pokazać nowy wątek w tej sprawie. Była to również kolejna próba wyolbrzymienia całej historii, pokazania, że jest to sprawa o charakterze masowym i dotyczy między innymi nieprawidłowości w krajach afrykańskich. Ten materiał był niestety nasycony ogromną ilością manipulacji i był wewnętrznie sprzeczny - podkreślił Stanisław Żaryn. 

Jak zaznaczył, "posłużono się także kłamstwem, które dotyczy Centralnego Biura Antykorupcyjnego".


- Dziennikarz robiący ten materiał kilkakrotnie odwołał się do tego, że CBA rzekomo zajmuje się ambasadą Polski w Nairobi. Było to pokazane jako dowód na to, że sprawa wiz jest dużo poważniejsza. Dziś dementowałem tę historię, bo żadnego kenijskiego wątku nie ma w śledztwie CBA - wyjaśniał gość PR24.

Czytaj także:

- Ale to tylko jedna z manipulacji. Ten materiał jest skrajnie nierzetelny. Pokazano sześciu ludzi, którzy protestują przed jednym z konsulatów polskich w Afryce. Oni akurat protestowali przed konsulatem honorowym, który nie wydaje w ogóle wiz. Bohaterowie materiału twierdzą, że kupili sobie jakieś wizy, ale materiał nie precyzuje tego, komu rzekomo mieli zapłacić. Była to próba obarczenia tą sprawą polskiego rządu - powiedział Stanisław Żaryn.

Czytaj także w niezalezna.pl: TVN rozkręca „ugandyjską” aferę wizową. O kilku „szczegółach” widzowie stacji jednak się nie dowiedzieli

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
04:11 PR24 2023_09_25-21-21-52.mp3 Stanisław Żaryn o materiale TVN na temat wiz (Północ-południe) 

***

Audycja: "Północ-południe"
Prowadzi: Krzysztof Grzybowski 
Gość: Stanisław Żaryn
Data emisji: 25.09.2023
Godzina emisji: 21.20

bartos

Zobacz także

Zobacz także