more_horiz
Wiadomości

Andrzej Duda przyleciał do Nowego Jorku. Prezydent weźmie udział w Paradzie Pułaskiego na Manhattanie

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2023 03:44
W nocy z soboty na niedzielę Kancelaria Prezydenta RP przekazała, że "Prezydent w życzeniach dla uczestników tegorocznej 86. Parady Pułaskiego w Nowym Jorku podkreślił, że jest przekonany, że przedsięwzięcie to posłuży popularyzacji i promocji polskiej kultury, tradycji, sztuki". Andrzej Duda rozpoczął wizytę w Nowym Jorku. 
Prezydent Andrzej Duda przyleciał na Paradę Pułaskiego.
Prezydent Andrzej Duda przyleciał na Paradę Pułaskiego.Foto: Ryan Rahman/ Shutterstock/TT Kancelaria Prezydenta

Kancelaria Prezydenta poinformowała, że prezydent Andrzej Duda rozpoczyna wizytę w Nowym Jorku, gdzie weźmie udział w 86. Paradzie Pułaskiego. Dodała, że będzie to pierwszy w historii udział urzędującego Prezydenta RP w tym wydarzeniu.

"Pierwszy raz w historii"

"Prezydent Andrzej Duda rozpoczyna wizytę w Nowym Jorku, gdzie weźmie udział w 86. Paradzie Pułaskiego. Będzie to pierwszy w historii udział urzędującego Prezydenta RP w tym wydarzeniu" - napisała Kancelaria Prezydenta RP na Twitterze.

W życzeniach dla uczestników tegorocznej Parady prezydent podkreślił: "Jestem przekonany, że przedsięwzięcie to jak co roku posłuży popularyzacji i promocji polskiej kultury, tradycji, sztuki oraz ukazaniu znaczenia i potencjału Polonii amerykańskiej".

Zobacz na TVP info:Prezydent: Dziękuję 38,5 tys. żołnierzom WOT, obywatelom służącym ochotniczo ojczyźnie

Jednodniowa wizyta

Prezydent rozpocznie swoją jednodniową wizytę w Nowym Jorku od mszy świętej w intencji św. Jana Pawła II w Katedrze św. Patryka na Manhattanie. Nabożeństwo będzie koncelebrowane przez biskupów Edmunda Whelana i Janusza Stepnowskiego. Obok prezydenta w katedrze będzie również minister kultury Piotr Gliński.

Po mszy prezydent wygłosi przemówienie i rozpocznie 86. Parady Pułaskiego w Nowym Jorku, jednej z największych imprez polonijnych w USA z okazji amerykańskiego Dnia Pamięci o Pułaskim. Andrzej Duda będzie pierwszym urzędującym prezydentem, który weźmie udział w marszu. Przez nowojorską Piątą Aleję w centrum Manhattanu przejadą kolorowe platformy organizacji i środowisk polonijnych. Podobne parady odbędą się w innych miastach USA, m.in. w Filadelfii i Buffalo.

Parada jest organizowana od 1937 roku. Jest drugą, najstarszą paradą etniczną w Nowym Jorku. Udział w niej zapowiedział wcześniej szef MKiDN Piotr Gliński.

Czytaj także:

PAP/IAR/jb

Zobacz także

Zobacz także