more_horiz
Wiadomości

Wiceszef resortu rodziny: rząd Zjednoczonej Prawicy zrobił wiele dla osób niepełnosprawnych

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2023 15:40
Podczas konwencji programowej Prawa i Sprawiedliwości w Katowicach, która odbywa się pod hasłem #BezpiecznaPolska", Paweł Wdówik przypomniał jak wiele rząd Zjednoczonej Prawicy zrobił dla osób niepełnosprawnych. - Osoby z niepełnosprawnością odzyskały swoją godność, co było naszym priorytetem. Osoby niepełnosprawne mają prawo do niezależnego życia - przypomniał wiceminister rodziny i polityki społecznej.
Dziś osoby z niepełnosprawnością mają swoje miejsce w społeczeństwie - zaznaczył Paweł Wdówik
Dziś osoby z niepełnosprawnością mają swoje miejsce w społeczeństwie - zaznaczył Paweł WdówikFoto: PAP/Zbigniew Meissner

Paweł Wdówik, wiceminister rodziny i polityki społecznej na wstępie podkreślił, że dzięki temu co zrobił premier Jarosław Kaczyński dla osób niepełnosprawnych on sam jest osobą, która działa i ma realny wpływ na rzeczywistość. 

"Przebudowa myślenia o osobach niepełnosprawnych"

- Dzięki temu, co zrobił Pan Premier Jarosław Kaczyński, dzięki przebudowaniu myślenia o osobach niepełnosprawnych ja nie jestem podopiecznym, a osobą, która działa i ma realny wpływ na rzeczywistość. Dzięki odwadze Premiera Mateusza Morawieckiego zostałem powołany na stanowisko pełnomocnika ds. osób niepełnosprawnych - powiedział Wdówik.

Podczas konwencji w Katowicach wiceminister zaznaczył, że według polityków Platformy Obywatelskiej osoby niepełnosprawne powinny być reprezentowane przez pełnomocnika. 

- Przed 2015 rokiem samorządy nie mogły liczyć na środki z budżetu państwa, które są przekazywane na likwidowanie barier. To nasz rząd przekazuje środki na dostosowanie gabinetów ginekologicznych dla kobiet z niepełnosprawnością. Dla nas kobiety są najważniejsze - przypomniał Wdówik.

Zobacz także: „Wielki wyrzut PO”. Premier Morawiecki pokazał „teczkę Tuska”

Prawo do niezależnego życia

Jak zauważył Wdówik obecnie, dzięki programom i ustawom wprowadzonym przez Prawo i Sprawiedliwość osoby niepełnosprawne nie są wykluczane. Za czasów rządów Zjednoczonej Prawicy, jak przypomniał wiceminister, osobom niepełnosprawnym zostały podniesione wszystkie świadczenia.

- Osoby z niepełnosprawnością odzyskały swoją godność, co było naszym priorytetem. Osoby niepełnosprawne mają prawo do niezależnego życia - zaznaczył Wdówik. 

Jak mówił wiceminister, rząd PiS nie zapomina o rodzicach, którzy opiekują się dziećmi z niepełnosprawnościami. Ponadto w ramach programów zostało zapewnione prawo do godnego mieszkania dla osób z niepełnosprawnością. Zostały także uruchomione centra opiekuńczo-mieszkalne. 

- Dziś osoby z niepełnosprawnością mają swoje miejsce w społeczeństwie. Wprowadzimy ustawę o asystencji dla osób niepełnosprawnych. Będziemy rozwijać mieszkalnictwo wspomagane. Prawo i Sprawiedliwość szanuje każdego człowieka - powiedział wiceminister. 


Posłuchaj
00:23 12580634_2.mp3 Paweł Wdówik wymieniał szereg programów wprowadzonych przez Prawo i Sprawiedliwość skierowanych do niepełnosprawnych (IAR)

Czytaj również: 

IAR/PiS/mm

Zobacz także

Zobacz także