more_horiz
Wiadomości

Premier Morawiecki apeluje do Zełenskiego: Polska przyjęła do siebie miliony Ukraińców - warto o tym pamiętać

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2023 15:38
Premier Mateusz Morawiecki podczas konwencji Prawa i Sprawiedliwości pod hasłem #Bezpieczna Polska, która odbywa się w Katowicach, zwrócił się z apelem do prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Przypomniał mu, że to Polska zaoferowała największą pomoc jego krajowi w czasie gdy Berlin wahał się czy w jakikolwiek sposób zaangażować się we wsparcie Ukrainy. - Warto o tym pamiętać - zwrócił się bezpośrednio do ukraińskiego prezydenta.
Premier Morawiecki przypomniał prezydentowi Zełenskiemu, że to Polska przyjęła największą liczbę jego rodaków uciekających przed wojną
Premier Morawiecki przypomniał prezydentowi Zełenskiemu, że to Polska przyjęła największą liczbę jego rodaków uciekających przed wojnąFoto: PAP/Rafał Guz

- Polska przyjęła parę milionów Ukraińców, warto aby pan nie zapominał o tym prezydencie Załenski - zaapelował podczas niedzielnej konwencji PiS w Katowicach premier Mateusz Morawiecki. Przestrzegł prezydenta Ukrainy, że Niemcy zawsze będą chcieli się porozumieć z Rosją ponad głowami państw Europy Środkowej.

Podczas swojego wystąpienia w Katowicach premier powiedział, że PiS dba o bezpieczeństwo energetyczne i sprawiedliwą transformację, a Tusk zwolnił w Bumarze Łabędy ponad 800 osób. - A my w Bumarze Łabędy w Gliwicach mamy dodatkowe zamówienia. To tutaj będą produkowane Kraby, w Siemianowicach - Rosomaki, bo Śląsk silny to silna Polska - podkreślił.

Polskie interesy ponad niemieckimi

Dodał, że tak jak PiS broni interesów górników oraz pracowników polskiego przemysłu, tak też broni interesów polskich rolników. Zauważył, że ponieważ Komisja Europejska nie przedłużyła embarga na ukraińskie zboże, to rząd polski zrobił to sam. - Bo tam, gdzie chodzi o interes polskiego rolnika nie będziemy się pytać o zdanie nikogo w Berlinie, ani w Brukseli. Działamy dla dobra polskiego rolnictwa - zapewnił.

- Będziemy bronić polskiego rolnictwa przed ukraińskimi agrooligarchami - zadeklarował. Dodał, że ostatnio w ONZ prezydent Zełenski wypowiedział "bardzo niewłaściwe słowa".

Zobacz również na tvp.info: „Wielki wyrzut PO”. Premier Morawiecki pokazał „teczkę Tuska”

- Rozumiem, że jemu się teraz wydaje, że będzie miał bliski sojusz z Niemcami. Przestrzegam, Niemcy zawsze będą chcieli się porozumieć z Ruskimi ponad głowami państw Europy Środkowej. To Polska przyjęła parę milionów Ukraińców pod nasze dachy, to Polacy przyjęli Ukraińców, to my najwięcej pomagaliśmy w czasie, kiedy Niemcy chcieli wysyłać do oblężonego Kijowa 5 tys. hełmów; warto, aby pan nie zapominał o tym, panie prezydencie Załenski - zaapelował premier Morawiecki.

Czytaj także:

IAR/PAP/łs

Zobacz także

Zobacz także