more_horiz
Wiadomości

"Wyraz polskiej dumy". Jarosław Kaczyński o Muzeum Historii Polski

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2023 16:44
Prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas katowickiej konwencji pod hasłem #BezpiecznaPolska powiedział, że wybudowane za rządów Prawa i Sprawiedliwości Muzeum Historii Polski to wyraz polskiej dumy. Zwrócił uwagę, że podobne inwestycje za poprzednich rządów zawsze nosiły na sobie znamię pewnej "mikromanii narodowej".
Muzeum Historii Polski zostało otwarte 29 września 2023 r.
Muzeum Historii Polski zostało otwarte 29 września 2023 r.Foto: PAP/Andrzej Lange

- To jest już muzeum polskiej chwały - powiedział w niedzielę wicepremier, prezes PiS Jarosław Kaczyński o otwartym niedawno Muzeum Historii Polski. Porównując działania PiS z rządami poprzedników ocenił: "z jednej strony budowa polskiej dumy, z drugiej strony mikromania narodowa".

Lider PiS podczas niedzielnej konwencji tego ugrupowania w Katowicach nawiązał m.in. do czwartkowego otwarcia Muzeum Historii Polski na warszawskiej Cytadeli.

Jak przypomniał Kaczyński za czasów pierwszych rządów PiS w latach 2005-2007 zdecydowano o budowie tego muzeum, które "przed kilkoma dniami zostało - po 17 latach - otwarte". - Ale decyzja zapadła zanim zakończyły się nasze rządy, a rozpoczęły rządy PO-PSL - zaznaczył. Dodał, że w tej sprawie "później był okres całkowitego zastoju". - Dopiero kiedy wróciliśmy do władzy podjęliśmy te trudne, ale zakończone sukcesem, prace - wskazał.

Muzeum polskiej chwały

Kaczyński podkreślił, że nowe muzeum, to "będzie muzeum polskiej historii, ale jednocześnie wartości, które reprezentowaliśmy". - To jest już muzeum polskiej chwały - ocenił prezes PiS.


Posłuchaj
00:22 prezes.mp3 Prezes PiS Jarosław Kaczyński o Muzeum Historii Polski /IAR

- A jakie muzeum za bardzo duże pieniądze zostało szybko wybudowane? Muzeum II Wojny Światowej. To muzeum, które nazywano prezentem Tuska dla Merkel. Muzeum, w którym polska rola w II wojnie światowej została, jak to tylko było możliwe, zminimalizowana i gdzie elementy, które prowadziły do rozpuszczenia odpowiedzialności za wywołanie tej wojny były wyeksponowane - ocenił Kaczyński.

Obniżanie polskiego wysiłku II wojny światowej

Według Kaczyńskiego tamto muzeum "obniżało w wystawach wartość polskiego wysiłku w czasie II wojny światowej". - Można powiedzieć muzeum, które było i niestety jest w dalszym ciągu - choć nastąpiły bardzo daleko idące zmiany, ale nie można ich było przeprowadzić do końca - częścią niemieckiej polityki historycznej - powiedział prezes PiS.

- To porównanie jest tutaj najlepsze. Z jednej strony budowa polskiej pewności siebie, budowa polskiej dumy. Z drugiej strony budowa polskiego wstydu, mikromania narodowa, tak to można określić - podsumował Kaczyński.

Czytaj także:

IAR/PAP/łs

Zobacz także

Zobacz także