Uczestnikami testu będą: Krajowe Biuro Wyborcze, delegatury KBW, koordynatorzy gminni/zespoły informatyczne w gminach/miastach oraz operatorzy obwodowych komisji wyborczych.
Jak poinformowało KBW, w pierwszej kolejności testowany będzie spływ danych frekwencyjnych, następnie użytkownicy przystąpią do wypełniania testowych protokołów obwodowych w wyborach do Sejmu i Senatu oraz w referendum ogólnokrajowym. Sprawdzone zostaną też moduły zbiorczych wyników oraz ich zatwierdzania przez Państwową Komisję Wyborczą.
"Test ma za zadanie potwierdzić przygotowanie infrastruktury teleinformatycznej oraz prawidłowość funkcjonowania procesów niezbędnych do sprawnego przeprowadzenia wyborów do Sejmu i Senatu oraz referendum ogólnokrajowego zarządzonych na 15 października 2023 r." - podkreśla Krajowe Biuro Wyborcze.
Wybory parlamentarne
Do 12 października można pobierać zaświadczenia o prawie do głosowania i zmieniać miejsce głosowania. Do 10 października należy złożyć wniosek o głosowanie za granicą. Wyborcy z niepełnosprawnością do 2 października mogą zgłaszać chęć głosowania korespondencyjnego i zamiar skorzystania z prawa do bezpłatnego transportu do lokalu wyborczego.
Wyborca, który nie wie, gdzie jest zapisany do spisu wyborców, może sprawdzić swoje dane w Centralnym Rejestrze Wyborców, poprzez stronę gov.pl (w zakładce "twoje dane"). Wyborca znajdzie tam informacje o swoich prawach wyborczych oraz miejscu, okręgu i obwodzie głosowania. Sprawdzi też swoje dane przechowywane w rejestrze.
Czytaj także:
[ZOBACZ TAKŻE] Wybory w Polsce. Dr Żukowski: program PO jest skierowany do bogatej i wpływowej mniejszości
dz/PAP, IAR