Prezydent Duda: żaden Polak nie ucierpiał w ataku Hamasu na Izrael
- Nie ma informacji, żeby jakikolwiek nasz obywatel ucierpiał w dotychczasowych atakach Hamasu na Izrael. Na szczęście - powiedział prezydent Andrzej Duda na antenie Polsat News.
2023-10-08, 10:06
Jak dodał prezydent, w Izraelu są grupy Polaków "i to niemałe w tej chwili". - Z tego co wiem, są grupy polskie na Zachodnim Brzegu Jordanu. To są liczby idące w setki - powiedział.
- W tym momencie należy się wstrzymać przed wyjazdami do Izraela i to jest absolutny apel - dopóki sytuacja się nie wyjaśni, a przede wszystkim dopóki nie dojdzie do zaprzestania walk i ataków - wskazał Andrzej Duda.
Rozmowy dot. powrotu Polaków do kraju
Polityk zapewnił, że polskie służby dyplomatyczne i konsularne robią w tej chwili wszystko co w ich mocy, żeby ustalić miejsce obecności wszystkich naszych obywateli w miarę możliwości. - A po drugie, oczywiście się nimi zaopiekować - dodał.
Jak poinformował prezydent, prowadzone są w tej chwili rozmowy i rozważania na temat tego, "w jaki sposób doprowadzić do tego, by obywatele nasi znaleźli się z powrotem w Polsce".
REKLAMA
Posłuchaj
Prezydent o konsekwencjach ataku Hamasu na Izrael (IAR) 0:26
Dodaj do playlisty
"Jesteśmy w stanie udzielić pomocy humanitarnej"
Mówił ponadto, że przekazał prezydentowi Izraela kondolencje i wyrazy współczucia. - Powiedziałem, że jesteśmy w stanie udzielić pomocy humanitarnej dla osób cywilnych, gdy będzie ona potrzebna. Izrael jest państwem, z którym jesteśmy zaprzyjaźnieni - stwierdził.
Andrzej Duda podkreślił, że po wydarzeniach w Izraelu, presja migracyjna może wzrosnąć. - Mam nadzieję, że rząd, który powstanie po wyborach, będzie reprezentował interesy Polski i Polaków, nasze bezpieczeństwo - mówił.
- Jeżeli ruszy kolejna fala migracji na Europę, to jest pytanie o postulat i zobowiązanie bronienia granic UE i strefy Schengen plus wspierania tam, gdzie są konflikty - dodał.
REKLAMA
Posłuchaj
Prezydent: żaden Polak nie ucierpiał w wyniku ataku Hamasu na Izrael (IAR) 0:31
Dodaj do playlisty
Prezydent mówił: "Nie zgadzamy się na przymusową relokację migrantów, żadne systemy kwotowe i sankcje związane z rozlokowywaniem migrantów po Europie". - Uważamy, że przede wszystkim powinniśmy przeciwdziałać migracji - dodał.
Zobacz także w i.pl: Kto stoi za atakami Hamasu na Izrael? Ekspert nie ma wątpliwości, że Rosja
Atak na Izrael
W sobotę, ok. godz. 6.30 czasu miejscowego (5.30 w Polsce) rozpoczął się atak Hamasu na Izrael. Bojownicy przeniknęli do wielu miast na południu kraju. Izrael został również zaatakowany tysiącami rakiet.
Armia izraelska poinformował w niedzielę rano, że w ośmiu miejscach trwają starcia z bojownikami Hamasu na południu Izraela. O "zażartych walkach" powiadomiło też zbrojne skrzydło Hamasu, Brygady al-Kassama.
REKLAMA
Zagrożenie terroryzmem
MSZ podkreśla, że jest to państwo zagrożone terroryzmem, w którym należy zachować szczególną ostrożność w pobliżu potencjalnych celów ataku, takich jak obiekty kultu religijnego, atrakcje turystyczne czy bazary.
"Unikaj zbiegowisk, demonstracji i sytuacji konfliktowych. Jeśli dojdzie do niebezpiecznej sytuacji, bezwzględnie stosuj się do poleceń władz" - czytamy w oświadczeniu.
[CZYTAJ NA PORTALU POLSKIERADIO24.PL] Atak Hamasu na Izrael - więcej informacji
REKLAMA
Czytaj również
[ZOBACZ TAKŻE] "O co chodzi w konflikcie Izrael-Palestyna". Podcast Wojciecha Cegielskiego z Polskiego Radia
PAP/IAR/Plat.X/PRM/pkur
REKLAMA