Trwa przedwyborcza operacja dezinformacyjna przeciw Polsce. Żaryn alarmuje
Pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej Rzeczypospolitej Polskiej Stanisław Żaryn ostrzega, że polskie służby specjalne otrzymują sygnały o tym, iż w najbliższych dniach może dojść do nasilenia prób ataków cybernetycznych oraz kampanii dezinformacyjnych.
2023-10-12, 13:21
Takie działania miałby być ukierunkowane na zakłócenie debaty w przestrzeni publicznej w przededniu wyborów parlamentarnych. Stanisław Żaryn podkreślił, że celem dezinformacji ze strony obcych służb może być wpływanie na wynik wyborów w Polsce.
Stanisław Żaryn dodał, że w ramach kampanii dezinformacyjnej można spodziewać się wykorzystania fałszywych stron internetowych, fałszywych kont mailowych lub wiadomości SMS. Zaapelował jednocześnie o weryfikowanie wszelkich informacji w cyberprzestrzeni, które związane są wyborami.
Fałszywe SMS-y, maile i strony
Minister w KPRM opublikował też wpis na ten temat w serwisie X. "SMS-y to element operacji dezinformacyjnej, która fałszuje oficjalne przekazy partii politycznych, w celu wywarcia wpływu na wybory. Poza fałszywymi SMS-ami należy się spodziewać spreparowanych maili, a także używania stron internetowych podszywających się pod ugrupowania polityczne w Polsce" - ostrzegł.
Zdaniem Żaryna, autorzy dezinformacji chcą rozbudzić wrogość wobec obozu rządzącego. Podkreślił, że także reakcja mediów wpłynie na to, czy operacja będzie skuteczna.
REKLAMA
Zobacz również:
- Fejki atakują Orlen. Followersi z Pakistanu i znikające konta z rusycyzmami
- Służby specjalne ostrzegają przed kampanią dezinformacji przed wyborami
Podejrzane SMS-y tuż przed wyborami
W ostatnich dniach eksperci CERT Polska otrzymali informacje o trwających w cyberprzestrzeni działaniach dezinformacyjnych. Kampanie, które zostały zidentyfikowane przez ekspertów, polegają na rozsyłaniu przez dezinformatorów podszywających się pod Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość fałszywych wiadomości e-mail oraz SMS-ów zawierających nieprawdziwe propozycje programowe.
Do rozsyłania takich wiadomości wykorzystano między innymi niezabezpieczone domeny o nazwach podobnych do domen wykorzystywanych przez komitet wyborczy oraz bramki SMS służące do masowej wysyłki wiadomości.
Programy komitetów wyborczych znajdują się na ich oficjalnych stronach internetowych oraz na zweryfikowanych profilach w mediach społecznościach. Wiadomości wyborcze pochodzące od niezidentyfikowanych nadawców należy bezwzględnie sprawdzać.
Posłuchaj
Wybory parlamentarne odbędą się w najbliższą niedzielę, 15 października.
REKLAMA
- Fejki atakują Orlen. Followersi z Pakistanu i znikające konta z rusycyzmami
- Służby specjalne ostrzegają przed kampanią dezinformacji przed wyborami
REKLAMA