Zamordował starszego kolegę w szkole. SN utrzymał wyrok 25 lat więzienia dla nastolatka

25 lat więzienia - taki wyrok utrzymał wobec Emila B. Sąd Najwyższy, oddalając kasację w tej sprawie. Emil B. w 2019 roku w jednej z warszawskich szkół zabił nożem o rok starszego kolegę. Obaj byli wówczas nastolatkami. Sąd Najwyższy przyznał w uzasadnieniu decyzji, że sprawa "nie była oczywista".

2023-11-16, 13:53

Zamordował starszego kolegę w szkole. SN utrzymał wyrok 25 lat więzienia dla nastolatka
Sąd Najwyższy oddalił kasację ws. Emila B. Jako 15-latek zamordował nożem swojego rok starszego kolegę, usłyszał wyrok 25 lat więzienia. Foto: Tatyana Vyc/Shutterstock

- Ta sprawa jest wyjątkowa nawet w skali spraw rozpoznawanych w Sądzie Najwyższym o poważne przestępstwa, bo kiedy nastolatek zabija innego nastolatka, to pojawiają się podstawowe pytania. (...) Gdzie byli dorośli? -  podkreślił w uzasadnieniu czwartkowego orzeczenia SN sędzia Włodzimierz Wróbel.

15-letni morderca. "Działał z wyjątkowo nagannych pobudek"

Do zbrodni doszło w maju 2019 r. w szkole w stołecznej dzielnicy Wawer. Wówczas 15-letni Emil B. zadał 16-letniemu Jakubowi K. dziewięć ran kłutych w głowę, szyję, klatkę piersiową oraz brzuch. Sądy uznały, że Emil B. działał w wyniku wysoko nagannej motywacji. Wskazywały też na bliższą znajomość między oprawcą a ofiarą. W toku śledztwa prokuratura ustaliła, że między chłopcami pojawił się konflikt. Jak wskazywały sądy, Emil B. miał pretensje do Kuby z tytułu nierozliczonych należności związanych z obrotem narkotykami. Z relacji rówieśników wynikało, że chodziło o 1,5 tys. zł, ale nie ma na to innych dowodów.

Sąd okręgowy w lutym 2021 r. wymierzył sprawcy najsurowszą karę, jaką mógł wymierzyć - 25 lat pozbawienia wolności. Jako osobie niepełnoletniej nie można było orzec wobec sprawcy dożywocia. Wyrok utrzymała w styczniu ub.r. II instancja.

Sąd Najwyższy sporządzi pisemne uzasadnienie oddalenia kasacji

Obrona kwestionowała karę. SN w czwartek wskazał jednak na błędy w sporządzonej kasacji, będącej de facto powtórzeniem zarzutu apelacji.

REKLAMA

- A sprawa wcale nie jest oczywista i nasuwa szereg wątpliwości. (...) W tak wyjątkowej sprawie nie może być najmniejszych wątpliwości, że kara eliminacyjna jest karą słuszną i będącą do pogodzenia ze standardami konstytucyjnymi oraz międzynarodowymi - zaznaczył sędzia Wróbel.

Dlatego zostanie sporządzone pisemne uzasadnienie czwartkowego orzeczenia SN ze wskazaniem na okoliczności nie będące przedmiotem kasacji, co - jak zaznaczył sędzia Wróbel - "powinno znaleźć się w polu zainteresowania obrońców i ewentualnego wystąpienia do podmiotów szczególnych", czyli RPO lub Prokuratora Generalnego.

Czytaj również:

PAP/jmo

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej