Narodowy Program Leczenia Chorych na Hemofilię przedłużony. "Najważniejszy jest dostęp do leków"

Ministerstwo Zdrowia przedłużyło Narodowy Program Leczenia Chorych na Hemofilię i Pokrewne Skazy Krwotoczne na kolejne 4 lata. Program zapewnia właściwy dostęp do leków w każdej placówce służby zdrowia, przez całą dobę, siedem dni w tygodniu, aby gwarantować bezpieczeństwo chorym w trakcie całego procesu leczenia, a także w sytuacjach nagłych.

2023-11-19, 20:40

Narodowy Program Leczenia Chorych na Hemofilię przedłużony. "Najważniejszy jest dostęp do leków"
Narodowy Program Leczenia Chorych na Hemofilię przedłużony na 4 lata.Foto: Elzbieta Krzysztof/Shutterstock

- W przypadku osób chorych na hemofilię najważniejszy jest dostęp do leków - mówi Bogdan Gajewski, prezes Polskiego Stowarzyszenia Chorych na Hemofilię.

- Przebieg hemofilii jest trudny do przewidzenia, wymaga stałego dostępu do leków, aby opanować krwawienia i zapobiec uszkodzeniom stawów oraz mięśni, a co za tym idzie - niepełnosprawności - mówił Bogdan Gajewski.

Posłuchaj

Narodowy Program Leczenia Chorych na Hemofilię przedłużony na 4 lata (IAR) 0:26
+
Dodaj do playlisty

Nowa edycja programu

- W nowej, czwartej, edycji programu rozwinięto system dostawy leków do domu chorego - zaznaczył prezes Stowarzyszenia Chorych na Hemofilię. Szczególnie jest to potrzebne pacjentom, którzy wcześniej nie byli właściwie leczeni i nie mieli dostępu do preparatów zabezpieczających przed wylewami krwi do stawów. Te osoby są obecnie niepełnosprawne i zgłaszanie się do ośrodków po leki osobiście jest dla nich problemem.

Posłuchaj

Bogdan Gajewski: rozwinięto system dostawy leków do domu chorego (IAR) 0:23
+
Dodaj do playlisty

Nowa edycja programu zakłada włączanie do terapii nowoczesnych leków zaraz po ich zarejestrowaniu w Polsce, a także rejestr chorych na hemofilię oraz bazę danych dotyczących leczenia tych osób. Hemofilia to choroba rzadka. Dotyczy ona około 6 tysięcy osób w Polsce.

REKLAMA

Czytaj także:

IAR/jb

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej