more_horiz
Wiadomości

Podłożyła ładunek wybuchowy w Warszawie. Policja: interesowała się sprawami ISIS

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2023 13:01
Stołeczni policjanci zatrzymali kobietę, która w nocy z 10 na 11 listopada podłożyła ładunek wybuchowy na jednej z ulic w centrum Warszawy. Odpowie ona za przygotowanie i spowodowanie zagrożenia oraz sprowadzenie niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia wielu osób.
Warszawa. Zarzuty dla kobiety, która podłożyła ładunek wybuchowy
Warszawa. Zarzuty dla kobiety, która podłożyła ładunek wybuchowyFoto: shutterstock.com/DarSzach; twitter.com/@Policja_KSP
  • Funkcjonariusze ustalili, że 38-latka interesowała się sprawami Państwa Islamskiego
  • W jej mieszkaniu znaleziono rzeczy nawiązujące do ISIS, a także przedmioty służące do skonstruowania podobnego ładunku
  • Decyzją sądu kobieta została tymczasowo aresztowana na trzy miesiące

Zarzut spowodowania zagrożenia i sprowadzenia niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia wielu osób oraz przygotowania do spowodowania takiego zagrożenia usłyszała 38-latka podejrzana o to, że w nocy z 10 na 11 listopada tego roku podłożyła ładunek wybuchowy na jednej z ulic na warszawskim Śródmieściu i go podpaliła. Kobieta interesowała się Państwem Islamskim.

Śledczy z Prokuratury Rejonowej Warszawa Śródmieście-Północ oraz policjanci z Wydziału do Walki z Terrorem Kryminalnym i Zabójstw Komendy Stołecznej Policji ustalili, że 38-letnia mieszkanka Wrocławia przyjechała do Warszawy na dzień przed Świętem Niepodległości.

Warszawa. Zarzuty dla 38-latki, która podłożyła ładunek wybuchowy

- Operacyjne działania policjantów z Komendy Rejonowej Policji Warszawa I doprowadziły do ustalenia danych osoby, która z 10 na 11 listopada 2023 roku ok. godz. 2.00 w nocy podpaliła ładunek wybuchowy na jednej z ulic w centrum Warszawy - podała kom. Marta Gierlicka z Komendy Stołecznej Policji.

Czytaj także:


W wyniku tego zdarzenia nikt nie odniósł poważniejszych obrażeń. Jedna osoba została raniona odłamkiem w nogę.

Prowizoryczna bomba wypełniona była puszkami aerozolu i gazu do zapalniczek oraz gwoździami i tłuczonym szkłem.

- Dzięki zabezpieczonemu do sprawy monitoringowi śródmiejscy policjanci skupili swoje działania na kobiecie, która została uchwycona przez kamerę w miejscu podłożenia ładunku, a następnie przemieszczając się ulicami stolicy, dotarła na Dworzec Centralny, skąd odjechała pociągiem w kierunku Wrocławia, a następnie udała się do miejsca swojego zamieszkania w gminie Strzelin - podała kom. Marta Gierlicka.

Podłożyła ładunek wybuchowy w Warszawie. "Zainteresowana sprawami Bliskiego Wschodu"

Kobieta zainteresowana sprawami Bliskiego Wschodu została zatrzymana w okolicach Wrocławia przez policjantów z Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu i stołecznego Wydziału do Walki z Terrorem Kryminalnym i Zabójstw.

- Po jej zatrzymaniu we Wrocławiu, w czasie przeszukania miejsca jej zamieszkania, zabezpieczono drugi, podobny ładunek, a także przedmioty i wizerunki nawiązujące do Al-Kaidy i Państwa Islamskiego. Zabezpieczono także przedmioty służące do praktyk okultystycznych - poinformował prok. Marcin Przestrzelski z Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Podłożyła ładunek w centrum Warszawy. W jej mieszkaniu znaleziono przedmioty nawiązujące do ISIS

38-latka została doprowadzona do Prokuratury Rejonowej Warszawa Śródmieście-Północ, gdzie usłyszała dwa zarzuty. - Pierwszy z nich dotyczył sprowadzenia niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia wielu osób poprzez spowodowanie eksplozji materiałów łatwopalnych. Drugi zaś to zarzut przygotowania do sprowadzenia takiego samego niebezpieczeństwa przez przygotowanie podobnego ładunku w miejscu swojego zamieszkania - wyjaśnił prok. Marcin Przestrzelski.

Kobieta została przesłuchana przez prokuratora i złożyła wyjaśnienia, w których przyznała się do posiadania tych przedmiotów.

- W związku z koniecznością zabezpieczenia prawidłowego toku tego postępowania Prokuratura Rejonowa Warszawa Śródmieście-Północ w Warszawie wystąpiła do Sądu Rejonowego dla Warszawy - Śródmieścia w Warszawie z wnioskiem o tymczasowe aresztowanie podejrzanej na okres 3 miesięcy. Sąd przychylił się do wniosku Prokuratury, wskazując, że materiał dowodowy, zgromadzony już na tym etapie postępowania, świadczy o dużym prawdopodobieństwie popełnienia przez podejrzaną zarzucanych jej czynów - podkreślił prok. Marcin Przestrzelski.

38-latce grozi do 10 lat więzienia.

IAR/PAP/X/pb

Zobacz także

Zobacz także