Skuteczna akcja SG. Rozbito grupę przemycającą imigrantów przez granicę polsko-białoruską
Funkcjonariusze Nadbużańskiego Oddziału SG działając pod nadzorem prokuratorów z Lublina, rozbili międzynarodową, zorganizowaną grupę przestępczą, która zajmowała się przemytem ok. 2,6 tys. imigrantów przez granicę polsko-białoruską do Europy Zachodniej.
2023-11-20, 10:33
Rzecznik prasowy Nadbużańskiego Oddziału SG kpt. Dariusz Sienicki poinformował, że członkowie grupy dokonywali przerzutu obcokrajowców nieposiadających dokumentów uprawniających do przekroczenia granicy Unii Europejskiej, a następnie przetransportowywali ich do krajów Europy Zachodniej.
- Szacuje się, iż mogli oni przemycić w ten sposób ok. 2,6 tys. osób, zaś cudzoziemiec, który nielegalnie próbował dostać się do Europy, musiał przeznaczyć na ten cel co najmniej kilka tysięcy dolarów - przekazał.
Skuteczna akcja SG. "Imigrantami byli najczęściej Irakijczycy, Syryjczycy, Palestyńczycy"
Jak ustalono, w skład zorganizowanej międzynarodowej grupy przestępczej wchodzą zarówno obywatele Polski, jak również Ukraińcy, Irakijczycy i Białorusini. Proceder polegał na organizowaniu nielegalnej migracji już w Turcji, Iraku i na Białorusi.
REKLAMA
- Nielegalni migranci szturmują polską granicę z Białorusią. Powstałe zapory ułatwiają interwencje
- Siemoniak chce redukcji armii przy granicy z Białorusią? Gen. Polko: obecność wojskowa jest tam potrzebna
- Przemyt migrantów. Nigeryjski kurier złapany w Polsce na gorącym uczynku
- Imigrantami byli najczęściej Irakijczycy, Syryjczycy i Palestyńczycy, którzy najpierw trafiali na Białoruś, a następnie po nielegalnym przekroczeniu granicy z Polską, byli transportowani w głąb kraju, aż do granicy niemieckiej - podał.
Postępowanie prowadzone przez funkcjonariuszy Wydziału Operacyjno-Śledczego Nadbużańskiego Oddziału SG pod nadzorem Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie dotyczy zorganizowanej grupy przestępczej mającej na celu popełnianie przestępstw polegających na organizowaniu wbrew obowiązującym przepisom, w celu osiągnięcia korzyści majątkowych, przekraczania granicy białorusko-polskiej.
Wśród 32 podejrzanych są m.in. obywatele Polski, Ukrainy, Syrii, Iraku, Turcji i Gruzji. Postępowanie, w które zaangażowane zostały służby z Polski, Litwy oraz Niemiec prowadzone jest przy ścisłej współpracy z Eurojustem i Europolem.
REKLAMA
Sześciu osobom prokurator przedstawił zarzuty dotyczące udziału w międzynarodowej zorganizowanej grupie przestępczej mającej na celu organizowanie wbrew przepisom ustawy przekraczania granicy państwowej. Grozi za to do ośmiu lat więzienia.
Na wniosek prokuratora sąd zadecydował o tymczasowym aresztowaniu na trzy miesiące jednego z podejrzanych. Pięć kolejnych zostało objętych dozorem policji i ma zakaz opuszczania kraju.
Zobacz: materiał Straży Granicznej z akcji zatrzymania
PAP/strazgraniczna.pl/pb
REKLAMA