Nielegalni migranci szturmują polską granicę z Białorusią. Powstałe zapory ułatwiają interwencje

Jak poinformowała w mediach społecznościowych Straż Graniczna minionej doby do Polski z Białorusi próbowało się przedostać nielegalnie 29 obcokrajowców. Polskie służby nie kryją, że powstałe bariery na granicy pozwalają "na podjęcie szybkiej i skutecznej interwencji".

2023-11-19, 11:07

Nielegalni migranci szturmują polską granicę z Białorusią. Powstałe zapory ułatwiają interwencje
Straż Graniczna podkreśla, że zapora na granicy z Białorusią pomaga lepiej chronić polską granicę przed nielegalnymi migrantami . Foto: X/Straz_Graniczna

Straż Graniczna poinformowała, że wszystkie osoby, które w sobotę próbowały nielegalnie przekroczyć polską granicę zawróciły na Białoruś, gdy zobaczyły polskie patrole. Funkcjonariusze podkreślają, że ogromnie pomocna w akcji jest stalowa zapora powstała na 186 km granicy z Białorusią w 2022 r. Liczy ona 5,5 m wysokości. Jej uzupełnieniem jest system kamer i czujników, który powstał na 206 km tej granicy i w całości jest już użytkowany przez polskie służby graniczne. SG podkreśliła w niedzielę na platformie X, że "dzięki obu tym barierom funkcjonariusze SG mają czas na podjęcie szybkiej i skutecznej interwencji".

Skala nielegalnej migracji z Białorusi w 2023 roku 

Z danych Staży Granicznej wynika, że od początku 2023 r. było ok. 25 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusią z czego ok. 2 tys. w w październiku, ok. 1,1 tys. we wrześniu. Dotąd w listopadzie odnotowano ok. 1,2 tys. takich prób. Migranci zatrzymani przez Podlaski Oddziału SG pochodzili z 52 krajów.

Plany kolejnych inwestycji na granicy

Barier na granicy z Białorusią ma powstać więcej. SG informowała w ostatnich dniach, że wybrano wykonawcę zapory elektronicznej, która ma powstać na rzece Bug, wzdłuż granicy z Białorusią w województwie lubelskim. Ta inwestycja będzie kosztowała 280 mln zł, to głównie środki unijne. Zabezpieczenia mają powstać na długości 172 km, planowany jest montaż m.in. ok. 4,5 tys. kamer dzienno-nocnych i termowizyjnych oraz 1,8 tys. słupów kamerowych; centrum nadzoru powstanie w siedzibie Nadbużańskiego Oddziału SG w Chełmie.

Czytaj także:

SG chce wyłonić w przetargu również wykonawcę bariery elektronicznej na granicznych rzekach Świsłocz i Istoczanka w województwie podlaskim; prace miałyby ruszyć w 2024 roku.

„Żołnierze dają nam poczucie bezpieczeństwa”. Rolnik z Podlasia mówi o życiu przy granicy

PAP/kg

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej