more_horiz
Wiadomości

Posłowie wybrali składy komisji sejmowych. Po południu odbędą się pierwsze posiedzenia. W środę dalsze obrady Sejmu

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2023 14:50
We wtorek odbyły się obrady pierwszego posiedzenia Sejmu. Posłowie wybrali skład stałych komisji sejmowych, a także zastępców przewodniczącego i członków Trybunału Stanu. Z kolei jutro odbędzie się pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy o refundacji in vitro.
Trwa trzeci dzień pierwszego posiedzenia Sejmu
Trwa trzeci dzień pierwszego posiedzenia SejmuFoto: PAP/Piotr Nowak

Sejm wznowił dziś przerwane w ubiegłym tygodniu obrady pierwszego posiedzenia nowej kadencji.

Znamy zastępców przewodniczącego i członków Trybunału Stanu

Sejm powołał 16 członków Trybunału Stanu. Są to: Jacek Dubois, Piotr Andrzejewski, Marek Czeszkiewicz, Jan Majchrowski, Adrian Salus, Piotr Sak, Marcin Wawrzyniak, Maciej Zaborowski, Sabina Grabowska, Adam Koczyk, Marek Mikołajczyk, Przemysław Rosati, Piotr Zientarski, Marek Małecki, Józef Zych, Marcin Radwan-Röhrenschef, Kamila Ferenc i Maciej Miłosz.

Posłowie powołali też dwóch zastępców przewodniczącego Trybunału Stanu. To Jacek Dubois oraz Piotr Łukasz Juliusz Andrzejewski.

Posłowie wybrali składy komisji sejmowych

Sejm podjął we wtorek uchwałę w sprawie wyboru składów osobowych stałych komisji sejmowych. Po południu zaplanowano posiedzenia komisji, na których zostaną wybrane ich prezydia. Za przyjęciem wniosku w sprawie wyboru składów osobowych komisji sejmowych głosowało 273 posłów, przeciw było 178, wstrzymały się trzy osoby.

Jak podano na stronie Sejmu, we wtorek po południu zaplanowano posiedzenie: Komisji do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych; Komisji do Spraw Służb Specjalnych; Komisji Finansów Publicznych; Komisji Obrony Narodowej; Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży; Komisji Etyki Poselskiej; Komisji Infrastruktury; Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych; Komisji Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii; Komisji Polityki Społecznej i Rodziny; Komisji Spraw Zagranicznych i Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka.

Odbędą się również posiedzenia: Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych; Komisji Kultury i Środków Przekazu; Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi; Komisji do Spraw Unii Europejskiej; Komisji Gospodarki i Rozwoju; Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej; Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki; Komisji do Spraw Kontroli Państwowej; Komisji Łączności z Polakami za Granicą; Komisji Ustawodawczej; Komisji Zdrowia; Komisji do Spraw Petycji; Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa; Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej i Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej.

Na posiedzeniach mają zostać wybrane prezydia komisji.

Wybrano także skład komisji etyki

Izabela Mrzygłocka (KO), Jacek Świat (PiS), Zbigniew Sosnowski (PSL-TD), Ewa Schädler (Polska2050-TD), Joanna Scheuring-Wielgus (Lewica) i Konrad Berkowicz (Konfederacja) - zostali we wtorek powołani przez Sejm w skład komisji Etyki Poselskiej.

Sejm wybiera członków komisji w głosowaniu łącznym. Za składem komisji etyki zaproponowanym w sejmowym druku było 263 posłów, przeciw - 190, a od głosu wstrzymały się 2 osoby.

Zgodnie z regulaminem komisji Etyki Poselskiej, funkcję przewodniczącego tej komisji i zastępcy przewodniczącego pełnią kolejno, po 6 miesięcy, członkowie Komisji.

Do zakresu działania Komisji należą m.in. rozpatrywanie spraw posłów, którzy zachowują się w sposób nie odpowiadający godności posła, rozpatrywanie spraw wynikających z Rejestru Korzyści i majątkowych oświadczeń poselskich.

Posiedzenie Sejmu będzie kontynuowane

W poniedziałek wicemarszałek izby Piotr Zgorzelski (PSL) informował dziennikarzy, że Sejm zbierze się również w środę. Dodał, że podczas wtorkowych obrad posłowie wybiorą członków wszystkich sejmowych komisji.

Monika Wielichowska przekazała z kolei, że w środę o godz. 11 na posiedzeniu plenarnym odbędzie się pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy ws. refundacji in vitro. Dodała, że będzie to jedyny rozpatrywany tego dnia projekt. - Kontynuacja pierwszego posiedzenia będzie w kolejny wtorek od godziny 12 - oświadczyła.

Projekt ws. in vitro

W umowie koalicyjnej KO, Polski 2050, PSL i Nowej Lewicy zapisano wsparcie dla par planujących rodzicielstwo, poprzez finansowanie procedury in vitro oraz pełen dostęp do bezpłatnych badań prenatalnych, co ma być zapewnione przez państwo. Zadeklarowano realizację "nowoczesnych standardów" opieki okołoporodowej i dostęp do bezpłatnego znieczulenia.

Zobacz także:

W ubiegłej kadencji Sejmu złożony został obywatelski projekt ustawy o refundacji in vitro. Zgodnie z projektem nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, minister zdrowia miałby opracować, wdrożyć, zrealizować i sfinansować program polityki zdrowotnej leczenia niepłodności obejmujący procedury medyczne wspomaganej prokreacji, w tym zapłodnienie pozaustrojowe. Minister miałby także przedstawiać Sejmowi sprawozdanie z realizacji tego programu. W projekcie określono minimalną wysokość środków finansowych pochodzących z budżetu państwa, która corocznie ma zostać przeznaczona na realizację przedmiotowego programu polityki - nie mniej niż 500 mln zł.

***

ms, jmo, łl/PAP, IAR

Zobacz także

Zobacz także