more_horiz
Wiadomości

IPN otrzymał archiwa Związku Polaków w Niemczech. To kilkaset metrów dokumentów, zdjęć i nagrań

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2023 20:45
Związek Polaków w Niemczech przekazał do Instytutu Pamięci Narodowej swoje ponad stuletnie archiwum. Zbiór liczy kilkaset metrów dokumentów, zdjęć i nagrań filmowych z działalności Polaków na terenie Niemiec.
W ramach projektu IPN Archiwum Pełne Pamięci Instytut zyskał już łącznie ponad 2100 darczyńców z całego świata.
W ramach projektu IPN "Archiwum Pełne Pamięci" Instytut zyskał już łącznie ponad 2100 darczyńców z całego świata.Foto: OleksSH/Shutterstock

Prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki powiedział IAR, że szczególnie ciekawe są dokumenty pochodzące z czasów prześladowania Polaków przez III Rzeszę. - To są zapisy na żywo, jak byli traktowani Polacy w latach 20. i 30. dwudziestego wieku. Opisują ludzi, którzy byli gotowi do podjęcia tej walki w samym centrum, w samej jaskini rodzącego się niemieckiego zła - podkreślił prezes IPN.

Czytaj także:

Dokumenty do renowacji

Dyrektor Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej Marzena Kruk powiedziała, że teraz dokumenty Związku będą poddane renowacji i opracowane, a następnie udostępnione w formie cyfrowej badaczom.

Dodała, że dużo dokumentacji opisuje działalność kulturalną, oświatową, ale też potyczek Związku Polaków w Niemczech z państwem niemieckim, kiedy Polacy domagali się zwrotu majątku skonfiskowanego ustawami Hermanna Göringa. To dokumenty pokazujące też starania przez dziesięciolecia o przywrócenie statusu mniejszości narodowej dla Polaków.

Zobacz również:

Wiceprezes Związku Polaków w Niemczech Anna Wawrzyszko powiedziała IAR, że nadal Polacy nie mają statusu mniejszości narodowej w Niemczech. Przekazane dokumenty świadczą, że jest to błędna ocena - dodała. 

Projekt IPN "Archiwum Pełne Pamięci"

- To archiwum jest materiałem dowodowym na to, że Polacy przetrwali w ciągłości instytucjonalnej przez sto lat, funkcjonowali i funkcjonują do dnia dzisiejszego - podkreśliła wiceprezes Związku.

Posłuchaj

00:20 12668827_3.mp3 Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Karol Nawrocki powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej, że szczególnie ciekawe są dokumenty pochodzące z czasów prześladowania Polaków przez III Rzeszę. (IAR)

Archiwa zostały przekazane w ramach projektu IPN "Archiwum Pełne Pamięci". W ramach akcji do Instytut zyskał już łącznie ponad 2100 darczyńców z całego świata.

Posłuchaj

00:26 12668827_2.mp3 Dyrektor Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej Marzena Kruk powiedziała, że teraz dokumenty Związku będą poddane renowacji i opracowane. (IAR)

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/PR24/akg

Zobacz także

Zobacz także