Prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki powiedział IAR, że szczególnie ciekawe są dokumenty pochodzące z czasów prześladowania Polaków przez III Rzeszę. - To są zapisy na żywo, jak byli traktowani Polacy w latach 20. i 30. dwudziestego wieku. Opisują ludzi, którzy byli gotowi do podjęcia tej walki w samym centrum, w samej jaskini rodzącego się niemieckiego zła - podkreślił prezes IPN.
Czytaj także:
Dokumenty do renowacji
Dyrektor Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej Marzena Kruk powiedziała, że teraz dokumenty Związku będą poddane renowacji i opracowane, a następnie udostępnione w formie cyfrowej badaczom.
Dodała, że dużo dokumentacji opisuje działalność kulturalną, oświatową, ale też potyczek Związku Polaków w Niemczech z państwem niemieckim, kiedy Polacy domagali się zwrotu majątku skonfiskowanego ustawami Hermanna Göringa. To dokumenty pokazujące też starania przez dziesięciolecia o przywrócenie statusu mniejszości narodowej dla Polaków.
Zobacz również:
Wiceprezes Związku Polaków w Niemczech Anna Wawrzyszko powiedziała IAR, że nadal Polacy nie mają statusu mniejszości narodowej w Niemczech. Przekazane dokumenty świadczą, że jest to błędna ocena - dodała.
Projekt IPN "Archiwum Pełne Pamięci"
- To archiwum jest materiałem dowodowym na to, że Polacy przetrwali w ciągłości instytucjonalnej przez sto lat, funkcjonowali i funkcjonują do dnia dzisiejszego - podkreśliła wiceprezes Związku.
Posłuchaj
00:20 12668827_3.mp3 Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Karol Nawrocki powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej, że szczególnie ciekawe są dokumenty pochodzące z czasów prześladowania Polaków przez III Rzeszę. (IAR)
Archiwa zostały przekazane w ramach projektu IPN "Archiwum Pełne Pamięci". W ramach akcji do Instytut zyskał już łącznie ponad 2100 darczyńców z całego świata.
Posłuchaj
00:26 12668827_2.mp3 Dyrektor Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej Marzena Kruk powiedziała, że teraz dokumenty Związku będą poddane renowacji i opracowane. (IAR)
Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/PR24/akg