more_horiz
Wiadomości

Do Sejmu wpłynęła kandydatura Moniki Horny-Cieślak na funkcję Rzecznika Praw Dziecka

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2023 00:03
Do Sejmu wpłynęła kandydatura adwokatki, aktywistki i działaczki społecznej Moniki Horny-Cieślak na stanowisko Rzecznika Praw Dziecka - wynika z informacji opublikowanej w poniedziałek na stronach Sejmu. Horna-Cieślak to kandydatka KO, Lewicy i Trzeciej Drogi.
Monika Horna-Cieślak
Monika Horna-CieślakFoto: PAP/Marcin Obara

Kadencja obecnego Rzecznika Praw Dziecka Mikołaja Pawlaka upływa 14 grudnia br. Decyzją marszałka Sejmu Szymona Hołowni kluby na zgłoszenie kandydatów na RPD miały czas do 20 listopada.

W poniedziałek wieczorem na stronie Sejmu opublikowano informację o kandydatce KO, Lewicy i Trzeciej Drogi, którą jest Monika Horna-Cieślak.

Działania na wielu polach

W zamieszczonej informacji podano, że Monika Horna-Cieślak urodziła się 5 grudnia 1989 r. w Grudziądzu. Jest adwokatem, aktywistką i działaczką społeczną. Od 19. roku życia zajmuje się ochroną praw dzieci. Udziela pomocy prawnej osobom młodym, doświadczającym przemocy psychicznej, fizycznej oraz seksualnej. W swojej działalności na rzecz dzieci podejmuje bardzo szerokie działania m.in. legislacyjne, szkoleniowe, koordynuje projekty edukacyjne.

Kandydatka na RPD tworzyła kampanie społeczne, budowała przyjazny wymiar sprawiedliwości, świadczyła indywidualne konsultacje i wsparcie dla klientów Centrum Pomocy Dzieciom w ramach współpracy z największą organizacją pozarządową, zajmująca się tematem krzywdzenia dzieci - Fundacją Dajemy Dzieciom Siłę. Jest członkiem Komisji Praw Człowieka przy Naczelnej Radzie Adwokackiej, przewodniczącą Sekcji Praw Dziecka oraz członkiem Komisji ds. współpracy z sądami przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Warszawie. Jest także autorką programu HELP Rady Europy.

Współautorka aktów prawnych

Kandydatka jest współautorką wielu aktów prawnych dotyczących praw dzieci, w szczególności ustawy o ochronie małoletnich, czyli tzw. ustawy Kamilka z Częstochowy oraz ustawy, zwiększającej dostęp do psychologa osobom młodym bez zgody opiekuna prawnego, które współtworzyła z młodzieżą.

Zwyciężczyni konkursu "Rising Stars — Liderzy jutra 2019", wyróżnienia w konkursie "Prawnik Pro Bono 2019" oraz znalazła się w gronie 25 najlepszych prawniczek w biznesie magazynu Forbes Women 2023 r.

Monika Horna-Cieślak współpracuje z wieloma organizacjami młodzieżowym jak np. Fundacja Autism Team, Nastoletni Azyl, Przyszłość dla Młodych a także z Helsińską Fundacją Praw Człowieka.

Studia z wyróżnieniem

Kandydatka w 2013 r. uzyskała tytuł magistra prawa na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, na Wydziale Prawa i Administracji. Studia ukończyła z wyróżnieniem. W latach 2014 — 2016 odbywała aplikację adwokacką przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Warszawie. W 2019 r. brała udział w Studium Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie - Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie "Niebieska Linia" IPZ.

Monika Horna-Cieślak w 2022 r. ukończyła studia podyplomowe na kierunku Profilaktyka przemocy seksualnej wobec dzieci i młodzieży przez Akademię Ignatianum w Krakowie. Jest autorką i współautorką licznych artykułów i publikacji.

Sejm i Senat

Zgodnie z ustawą o Rzeczniku Praw Dziecka, rzecznika powołuje Sejm za zgodą Senatu. Uchwałę Sejmu o powołaniu rzecznika marszałek Sejmu przesyła marszałkowi Senatu, a Senat podejmuje uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na powołanie rzecznika w ciągu miesiąca.

Czytaj także:

PAP/fc

Zobacz także

Zobacz także