"Stanowczy sprzeciw". Rząd reaguje na projekt zmian traktatów UE. Przyjęto specjalną uchwałę

Rząd przyjął uchwałę, w której wyraził "stanowczy sprzeciw wobec przedstawionego przez Komisję Spraw Konstytucyjnych Parlamentu Europejskiego projektu zmian traktatów Unii Europejskiej". Tekst dokumentu opublikowano na stronie internetowej rządu.

2023-11-21, 22:19

"Stanowczy sprzeciw". Rząd reaguje na projekt zmian traktatów UE. Przyjęto specjalną uchwałę
Rząd wyraził stanowczy sprzeciw wobec projektu zmian traktatów UE. Foto: Shutterstock/Grand Warszawski

Jak czytamy w uchwale, "projekt ten, w radykalny sposób ograniczając zastosowanie zasady jednomyślności w Radzie, a ponadto dążąc do ograniczenia kompetencji państw członkowskich w strategicznych obszarach funkcjonowania państwa, zasadniczo redukuje suwerenność Rzeczypospolitej Polskiej - do tego stopnia, że w razie przyjęcia tego projektu, suwerenność ta stałaby się w praktyce całkowitą fikcją".

Pozbawienie Polski decyzyjności

Rząd przestrzega w uchwale, że "zawarte w nim propozycje prowadzą do pozbawienia Rzeczypospolitej Polskiej możliwości samodzielnego podejmowania istotnych decyzji w zakresie polityki zagranicznej, obronności, ochrony granic, bezpieczeństwa (w tym bezpieczeństwa energetycznego), spraw wewnętrznych, wymiaru sprawiedliwości, polityki społecznej, polityki gospodarczej, polityki podatkowej i w innych obszarach istotnych z punktu widzenia interesów państwa".

W uchwale stwierdzono, że przyjęcie tych propozycji naruszałoby polską Konstytucję, w szczególności będąc sprzeczne z zasadą zwierzchniej władzy narodu, wyrażoną w artykule 4 Konstytucji. "Ponadto przyjęcie rozwiązań usuwających fundamentalną w prawie międzynarodowym zasadę jednomyślności przy przyszłych zmianach traktatowych, byłoby wprost sprzeczne z artykułem 90 Konstytucji RP i pozwalałoby wiązać Polskę umową międzynarodową bez jej zgody, z obejściem konstytucyjnych wymogów ratyfikacji i bez żadnej zgody organów konstytucyjnych organów RP" - czytamy w uchwale.

REKLAMA

Rząd zastrzega jednocześnie, że "podkreśla zdecydowane poparcie dla obecności Rzeczypospolitej Polskiej w Unii Europejskiej, która jest sojuszem współpracujących ze sobą, równych, wolnych i suwerennych państw". "Rzeczpospolita Polska podpisując Traktat Akcesyjny wyraziła wolę uczestnictwa w tym sojuszu na takich właśnie zasadach" - zaznaczono.

Centralizacja UE

Równocześnie rząd stwierdza, że "proponowane obecnie zmiany dotyczące instytucji Unii Europejskiej, sposobu podejmowania przez nie decyzji oraz procedur zmian traktatów, które ograniczają rolę państw członkowskich, w połączeniu ze zmianami dotyczącymi kompetencji przyznanych, zmierzają do centralizacji Unii Europejskiej, niezgodnie z założeniami jej traktatów założycielskich i stanowią zaprzeczenie celów, dla których większość państw członkowskich do niej przystąpiła".

W uchwale dodano, że "nie sposób nie dostrzec, że w swej istocie proponowane rozwiązania nie służą lepszej współpracy między wszystkimi członkami Unii Europejskiej, lecz realizacji interesów jej dwóch największych państw członkowskich, które poprzez te zmiany będą mogły zwiększyć swoją dominację nad unijnymi procesami politycznymi i życiem gospodarczym w Europie".

Rząd zwrócił się do europosłów o wyrażenie sprzeciwu wobec zaproponowanych przez Komisję Spraw Konstytucyjnych zmian traktatów. Zobowiązał także wszystkich członków rządu do sprzeciwienia się tym propozycjom w przypadku ich przyjęcia przez Parlament Europejski i przedłożenia ich Radzie lub Radzie Europejskiej.

REKLAMA

Czytaj także:

Zobacz również: Zbigniew Kuźmiuk w PR24

dz/IAR

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej