more_horiz
Wiadomości

Sejmowy sprzeciw ws. zmian unijnych traktatów. Błaszczak: przedstawimy projekt uchwały

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2023 21:47
Szef MON Mariusz Błaszczak mówił w TVP Info, że we wtorek zostanie przedstawiony projekt uchwały, mającej na celu uzyskanie stanowiska polskiego Sejmu sprzeciwiające się zapowiadanym zmianom traktatów Unii Europejskiej.
Projektowane zmiany traktatów Unii Europejskich mają scentralizować Wspólnotę i sprawić, że kluczowe decyzje będą podejmowane nie przez polityków konkretnych krajów, ale urzędników i polityków Unii
Projektowane zmiany traktatów Unii Europejskich mają scentralizować Wspólnotę i sprawić, że kluczowe decyzje będą podejmowane nie przez polityków konkretnych krajów, ale urzędników i polityków UniiFoto: Shutterstock/Pixel-Shot; Twitter@KancelariaSejmu

Minister Mariusz Błaszczak podkreślił, że przyjęcie planowanych zmian pozbawi Polskę autonomii i wpłynie negatywnie na bezpieczeństwo kraju.

- Chodzi o traktat z Maastricht i traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej - wyjaśnił minister Błaszczak.

Prowincja zarządzana z Berlina

Jak dodał, przyjęcie zmian doprowadzi do utraty polskich zdolności obronnych.

- Oprócz straty weta, stracimy kontrolę nad polityką bezpieczeństwa. Wtedy staniemy się prowincją zarządzaną z Berlina - podkreślił Mariusz Błaszczak.

Zaznaczył, że byłoby to "tragiczne w skutkach" dla naszego kraju.

Prace nad centralizacją

Projektowane zmiany traktatów Unii Europejskich mają scentralizować Wspólnotę i sprawić, że kluczowe decyzje będą podejmowane nie przez polityków konkretnych krajów, ale urzędników i polityków Unii.

Dziś rozpoczęła się czterodniowa sesja Parlamentu Europejskiego.

Głosowanie w PE

Jutro członkowie komisji ds. konstytucyjnych Parlamentu Europejskiego przedstawią sprawozdanie zalecające zmianę traktatów. Natomiast w środę Parlament Europejski zagłosuje nad przyjęciem bądź odrzuceniem tego sprawozdania.

W październiku głosowanie nad sprawozdaniem odbyło się wewnątrz komisji. Na dwudziestu jej członków sześciu było przeciw.

Posłuchaj
00:25 mario.mp3 Mariusz Błaszczak o konsekwencjach zmian unijnych traktatów (IAR)

Czytaj także:

Zmiany traktatowe UE. Elżbieta Rafalska: to propozycja napisania Unii całkowicie na nowo

IAR/fc

Zobacz także

Zobacz także