Zwiększenie rekompensaty dla mediów publicznych. Przewodniczący RMN wystąpi z wnioskiem

2023-11-27, 19:50

Zwiększenie rekompensaty dla mediów publicznych. Przewodniczący RMN wystąpi z wnioskiem
Ponad trzy miliardy złotych dla mediów publicznych? Szef Rady Mediów Narodowych podejmie rozmowy z rządem. Foto: Konektus Photo / Shutterstock

Jak podaje Interia, przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański zamierza wystąpić do nowego, zaprzysiężonego w poniedziałek rządu Mateusza Morawieckiego z wnioskiem o zwiększenie rekompensaty dla mediów publicznych.

Chodzi o zwiększenie tzw. rekompensaty abonamentowej z kwoty wynoszącej obecnie ok. 2 mld zł rocznie do 3,03 mld zł.

Krzysztof Czabański w rozmowie z Interią argumentował to następująco: "żeby móc realizować wszystkie zadania, jakie wynikają dla mediów publicznych z Karty Powinności, kwota rekompensaty musi zostać zwiększona". - Zostałem upoważniony do przeprowadzenia rozmów w tej sprawie z nowym rządem - mówił.

Zmiany w statutach mediów publicznych

Rada Mediów Narodowych zgodziła się w poniedziałek na dokonanie zmian w statutach Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej. Wnioskował o to minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. Z kolei Krzysztof Czabański wyjaśnił, że zmiany dotyczą procedury likwidacji spółek.

- Te zmiany dotyczą pewnego trybu powoływania władz likwidacyjnych, czyli likwidatorów w spółkach, gdyby były one postawione w stan likwidacji. Taki manewr zapowiada obecna opozycja, że jak dojdzie do władzy, to będzie chciała postawić te spółki w stan likwidacji. Oczywiście likwidacja spółek medialnych jest niemożliwa - jest to łamanie prawa, ale dla bezpieczeństwa spółek pan minister wystąpił o zmiany w statutach - powiedział Krzysztof Czabański.

Zgodnie ze zmianami "w razie otwarcia likwidacji likwidatorami są wszyscy członkowie zarządu oraz kierownik komórki organizacyjnej spółki zajmującej się obsługą prawną. W okresie likwidacji do składania oświadczeń w imieniu spółki wymagane jest współdziałanie dwóch likwidatorów, w tym jednego będącego członkiem ostatniego zarządu".

Szef Rady Mediów Narodowych podkreślił, że chodzi o to, aby interesy spółek były zapewnione i aby nikt nie mógł z zewnątrz działać na ich szkodę.

Czytaj także:

łl/Interia, IAR

Polecane

Wróć do strony głównej