Wiceminister infrastruktury: unijne regulacje ws. ukraińskich przewoźników nie podobają się polskim firmom
Polscy przewoźnicy od 6 października blokują trzy przejścia graniczne z Ukrainą. Domagają się zniesienia ukraińskich ograniczeń dla polskich firm transportowych i interwencji w sprawie unijnych przepisów, które regulują działalność ukraińskich firm na terenie Wspólnoty.
2023-11-29, 13:42
Problemem zajęła się sejmowa Komisja Infrastruktury. Wiceminister infrastruktury Rafał Weber, który przedstawił informację w tej sprawie, powiedział, że polscy przewoźnicy protestują przeciwko wprowadzeniu przez stronę ukraińską elektronicznych kolejek. Są nimi objęte także samochody, które bez ładunku wyjeżdżają z tego kraju. To wydłuża transport i generuje dodatkowe koszty.
Rafał Weber wskazał także, że rodzimym przewoźnikom nie podobają się unijne regulacje dopuszczające ukraińskich przewoźników na rynek Wspólnoty. Ukraińskie firmy są tańsze od polskich, co zdaniem protestujących tworzy nieuczciwą konkurencję. Wiceminister infrastruktury zaznaczył, że w tej sprawie może działać zarówno strona ukraińska jak i Unia Europejska.
Posłuchaj
Przedstawiciele związków: potrzeba parytetów dla zleceniodawców
Przedstawiciele związków transportowych, którzy wzięli udział w obradach komisji, twierdzą natomiast, że rząd ma pole do działania. Maciej Wroński ze związku Transport i Logistyka powiedział, że rząd powinien wprowadzić parytety dla zleceniodawców przewozów. Oznaczałoby to, że mieliby oni obowiązek zlecania 50 proc. przewozów polskim firmom.
Posłuchaj
Polscy przewoźnicy chcą także zacieśnienia kontroli ukraińskich przewoźników i nakładania na nich kar za wykonywanie niedozwolonych rodzajów transportu. Sankcje miałyby też dotyczyć zleceniodawców takich przewozów.
REKLAMA
- Minister rolnictwa przyjedzie na przejście graniczne w Medyce. Spotka się z protestującymi
- "Rząd kieruje się przede wszystkim polskim interesem". Jabłoński o protestach na granicy i rozmowach z Ukrainą
- Trwa protest przewoźników i rolników na granicy z Ukrainą. Rosną kolejki TIR-ów
IAR/st
REKLAMA