Zima zagościła na dobre. Synoptycy ostrzegają: będzie mroźnie, śnieżnie i ślisko
- We wtorek słabe, przelotne opady śniegu spodziewane są głównie na wschodzie kraju. Na krańcach południowo-zachodnich pod wieczór, jak powiedział PAP synoptyk IMGW Kamil Walczak, możliwy jest marznący deszcz powodujący gołoledź.
2023-12-05, 06:43
We wtorek zachmurzenie nadal będzie umiarkowane i duże. Rano, na co zwrócił uwagę Kamil Walczak z Centralnego Biura Prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, mogą się jeszcze utrzymywać lokalne mgły ograniczające widzialność do ok. 500 m.
- Miejscami wystąpią słabe opady śniegu, głównie na wschodzie kraju. Na krańcach zachodnich spodziewane są opady śniegu przechodzące w deszcz ze śniegiem, a pod wieczór na krańcach południowo-zachodnich możliwe opady marznącego deszczu powodujące gołoledź – zaznaczył synoptyk IMGW.
Temperatura w najcieplejszym momencie dnia wyniesie od minus 6 stopni Celsjusza miejscami na wschodzie kraju do zera stopni na krańcach południowo-zachodnich i nad morzem. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, w rejonach podgórskich Karpat początkowo dość silny i w porywach może osiągać do ok. 55 km/h, południowo-wschodni i południowy.
Do piątku będzie się robić coraz cieplej
- Silniej będzie wiało w Karpatach, zwłaszcza w Bieszczadach. Tam porywy wiatru do 80 km/h. W drugiej połowie nocy ten wiatr będzie stopniowo słabnąć – powiedział synoptyk IMGW. Dodał, że w rejonach górskich możliwe będą zawieje i zamiecie śnieżne.
» WIĘCEJ INFORMACJI O WARUNKACH DROGOWYCH SZUKAJ W POLSKIM RADIU KIEROWCÓW «
Noc z wtorku na środę zapowiada się z zachmurzeniem umiarkowanym i dużym na wschodzie i dużym na zachodzie. Miejscami, jak przekazał synoptyk IMGW, spodziewane są opady śniegu, na zachodzie kraju przechodzące w deszcz ze śniegiem i lokalnie w opady marznące deszczu lub mżawki powodujące gołoledź.
Lokalnie, zwłaszcza na południu kraju, tworzyć się będą mgły marznące ograniczające widzialność do ok. 200 m. To będzie kolejna mroźna noc. - Temperatura minimalna wyniesie od minus 11 stopni Celsjusza na południu kraju, ok. minus 5-7 stopni w centrum, do minus 1 stopnia i zera na zachodzie kraju. Nieco chłodniej może być w rejonach podgórskich Karpat. Tam, głównie na Podhalu, możliwe są spadki temperatury do minus 15 stopni Celsjusza – zaznaczył Walczak.
Wiatr będzie słaby i umiarkowany, na północnym zachodzie, na Wybrzeżu porywisty, południowo-wschodni.
Kolejne dni przyniosą zmianę w pogodzie, stopniowe ocieplenie. Do piątku będzie się robić cieplej na zachodzie kraju, pojawią się temperatury dodatnie, na poziomie 1-2 stopni Celsjusza powyżej zera. W niedzielę na zachodzie termometry powinny już wskazywać nawet 5 stopni Celsjusza.
dn/PAP
REKLAMA
REKLAMA