Sejm wybrał nową przewodniczącą komisji ds. pedofilii. Została nią Karolina Maria Bućko

2023-12-07, 19:46

Sejm wybrał nową przewodniczącą komisji ds. pedofilii. Została nią Karolina Maria Bućko
Sejm wybrał Karolinę Marię Bućko na przewodniczącą Państwowej Komisji ds. Pedofilii.Foto: PAP/Radek Pietruszka

Karolina Maria Bućko została w czwartek wybrana przez Sejm na przewodniczącą Państwowej Komisji do spraw przeciwdziałania wykorzystaniu seksualnemu małoletnich poniżej lat 15.

W czwartek Sejm większością głosów wybrał Karolinę Marię Bućko na przewodniczącą Państwowej Komisji do spraw przeciwdziałania wykorzystaniu seksualnemu małoletnich poniżej lat 15. Głosowało 439 posłów. "Za" było 244 posłów, przeciw było 192 posłów. Wstrzymało się 3 posłów.

Na koniec marca br. rezygnację z funkcji przewodniczącego Państwowej Komisji ds. Pedofilii złożył prof. Błażej Kmieciak, pozostał jednak w składzie komisji.

Sejm powołał adwokat Karolinę Bućko w skład komisji ds. pedofilii pod koniec listopada br. Kandydatka zyskała poparcie KO, Trzeciej Drogi i Lewicy. W środę złożyła ślubowanie przed Sejmem.

Kandydatka sejmowej większości

Kandydatura Karoliny Bućko zgłoszona została przez posłów z Koalicji Obywatelskiej, Lewicy, Trzeciej Drogi oraz PSL.

Bućko ukończyła studia prawnicze na UAM w Poznaniu, ukończyła aplikację komorniczą, prokuratorską i adwokacką, a zawodowo prowadzi własną kancelarię adwokacką. Bućko wielokrotnie reprezentowała w sądzie ofiary przestępstw "przeciwko wolności seksualnej i obyczajności" oraz "innych przestępstw natury seksualnej". Specjalizuje się m.in. w zagadnieniach związanych z przemocą domową, prowadzi szkolenia w tym obszarze o Ośrodkach Pomocy Społecznej.

Państwowa Komisja ds. Pedofilii została powołana przez Sejm 24 lipca 2020 r. Komisja przyjmuje zgłoszenia od listopada 2020 r. Do jej zadań należy m.in. badanie spraw, które uległy przedawnieniu i wpisywanie pedofilów do Rejestru Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym.

Nowelizacja przepisów o komisji

Na koniec lutego br. weszła w życie nowelizacja przepisów o komisji, która m.in. wprowadziła zmiany w jej funkcjonowaniu i ułatwienia w dostępie do dokumentów. Ostatecznie jednak nie wprowadzono możliwości kar nakładanych przez sąd za nieuzasadnione nieprzekazanie komisji żądanych przez nią informacji i dokumentów.

Jak informowano wówczas, podstawowym celem nowelizacji jest uzupełnienie obowiązujących regulacji, w szczególności w zakresie prowadzenia przez Państwową Komisję postępowania wyjaśniającego.

Czytaj także:

ZOBACZ: Posiedzenie Sejmu - dzień ósmy

PAP/jb

Polecane

Wróć do strony głównej