Marszałek Sejmu: drugi krok konstytucyjny realizujemy po raz pierwszy
Rząd premiera Mateusza Morawieckiego nie uzyskał od Sejmu wotum zaufania. W związku z tym procedura wyboru prezesa Rady Ministrów spoczywa teraz na Sejmie. To drugi krok konstytucyjny. Mówił o tym podczas konferencji prasowej marszałek Izby Szymon Hołownia.
2023-12-11, 17:37
W głosowaniu nad wotum zaufania dla nowego gabinetu Mateusza Morawieckiego wzięło udział 456 posłów, większość bezwzględna wynosiła 229 głosów. Za opowiedziało się 190 posłów, 266 było przeciwnych, nikt nie wstrzymał się od głosu.
Sejm będzie wybierał premiera
Marszałek Sejmu Szymon Hołownia poinformował o przejściu do drugiego kroku konstytucyjnego, czyli wyboru Rady Ministrów przez Sejm.
- W związku z tym, że Sejm nie udzielił w trybie art. 154 ust. 2 konstytucji wotum zaufania Radzie Ministrów, a misja pana Mateusza Morawieckiego zakończyła się niepowodzeniem, inicjatywa wskazania premiera i Rady Ministrów przechodzi teraz, zgodnie z art. 154 ust. 3 konstytucji, w ręce Sejmu RP. Sejm przystąpi teraz do wyboru prezesa Rady Ministrów - powiedział Szymon Hołownia w Sejmie.
Marszałek Sejmu zarządził następnie przerwę w obradach oraz zwołanie Prezydium Sejmu i Konwentu Seniorów, a także zaprosił posłów do zgłaszania kandydatów na premiera.
REKLAMA
Szymon Hołownia: to historyczny moment, po raz pierwszy Sejm wskaże premiera
Podczas konferencji prasowej zwołanej w przerwie obrad Sejmu marszałek Szymon Hołownia podkreślił, że jesteśmy świadkami historycznego momentu, gdy to Sejm wybierze nowego premiera. Do 17.00 kluby parlamentarne miały czas na zgłoszenie swoich kandydatów, obrady zostały wznowione o godz. 17.20.
- Po raz pierwszy - chcę to z całą mocą podkreślić - odkąd obowiązuje konstytucja z 1997 roku to Sejm staje się tym, który wyznacza premiera oraz premiera powołuje - podkreślił Hołownia.
- Przed chwilą odbyliśmy Prezydium Sejmu i Konwent Seniorów, wyznaczyłem termin na zgłaszanie kandydatów - krótki, ale wszyscy jesteśmy do tej procedury przygotowani, niespodzianek nie ma, przed godziną 17 wszystkie kandydatury powinny spłynąć do mojego biura, mojego gabinetu - mówił także marszałek Sejmu.
- Sporządzimy odpowiednie wnioski, jeżeli będzie jeden kandydat to jeden, jeżeli dwóch to oczywiście dwa, być może będziemy mieli więcej kandydatów na premiera, w końcu to historyczny moment - zaznaczył.
REKLAMA
Posłuchaj
Donald Tusk zostanie premierem?
Szymon Hołownia podkreślił także, że po wyborze premiera - jeśli taki nastąpi - nie będzie pytań do kandydata, takie pytania będą we wtorek. - Kiedy premier zostanie wybrany, a wiele wskazuje na to, że zostanie dzisiejszego wieczora wybrany, będzie miał dokładnie te same prawa, które miał premier Morawiecki - zaznaczył.
Zgodnie z Regulaminem Sejmu, kandydata na premiera może zgłosić co najmniej 46 posłów. Kandydatem Koalicji Obywatelskiej, PSL-u, Polski 2050 i Lewicy jest lider PO Donald Tusk.
10 listopada szefowie tych partii podpisali umowę koalicyjną. Formacje te dysponują większością 248 głosów. Klub Prawa i Sprawiedliwości ma 191 posłów.
Posłuchaj
Kolejne kroki konstytucyjne w wyborze rządu
Zgodnie z konstytucją, prezydent powołuje wybraną przez Sejm Radę Ministrów i odbiera przysięgę od jej członków.
REKLAMA
Jeśli Sejm nie wybierze premiera, w trzecim konstytucyjnym kroku inicjatywa wraca do prezydenta, który wyznacza kandydata na premiera i zaprzysięga rząd, a Sejm w ciągu 14 dni udziela mu wotum zaufania już zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.
Jeśli i ten krok by się nie powiódł, prezydent rozwiązuje parlament i rozpisywane są nowe wybory.
Posłuchaj
- Jarosław Kaczyński: Polska moich marzeń jest bez polityków działających na rzecz obcych państw
- Rząd Mateusza Morawieckiego bez wotum zaufania. Posłowie wybiorą szefa rządu w drugim kroku konstytucyjnym
IAR/PolskieRadio24.pl/jmo
REKLAMA
REKLAMA