Antoni Macierewicz: dorobek KOR odegrał istotną rolę przy tworzeniu się Solidarności
Współzałożyciel Komitetu Obrony Robotników Antoni Macierewicz powiedział, że stan wojenny był kolejnym etapem walki o niepodległość. Podczas spotkania "Widzenie na Rakowieckiej" w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL podkreślał też znaczenie KOR dla powstania Solidarności.
2023-12-12, 04:09
- Dorobek zarówno KPN, Komitetu Obrony Robotników, jak i wszystkich struktur organizacyjnych powstałych po 1976 roku, odegrał niezwykle istotną rolę przy utworzeniu się Solidarności - zaznaczył opozycjonista w czasach PRL Antoni Macierewicz.
Wspomnienia działacza opozycji PRL
"Widzenie na Rakowieckiej" to spotkanie cykliczne, podczas którego zaproszeni goście opowiadają o swoich doświadczeniach związanych z walką o wolność Polski. Jego uczestnikiem był również należący do współzałożycieli KOR Piotr Naimski, który w czasie wprowadzenia stanu wojennego przebywał w Londynie.
- Byłem wówczas w domu premiera RP na uchodźstwie Kazimierza Sabbata. Gdy obudzono go o poranku 13 grudnia, natychmiast włączyliśmy radio i wysłuchaliśmy przemówienia Wojciecha Jaruzelskiego. Stan wojenny zniszczył nadzieję rozbudzoną w Polakach wraz z powstaniem Solidarności - wspominał Piotr Naimski.
Władze PRL wprowadziły stan wojenny
W nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku na całym terytorium Polski komunistyczne władze wprowadziły stan wojenny. Podczas stanu wojennego internowano około 10 tysięcy osób. Liczbę wszystkich ofiar śmiertelnych szacuje się na od około 50 do ponad 100, jednak koszty społeczne były znacznie większe.
REKLAMA
Stan wojenny w liczbach
Czytaj także:
- "Wszelkie pomysły, aby likwidować IPN, będą skazane na porażkę". Szef UdSKiOR o planach Lewicy i KO
- "Zapiski ze stanu wojennego". Zapraszamy na premierowy reportaż Urszuli Żółtowskiej
- Kazimierz Świtoń. To on w 1978 roku założył pierwsze Wolne Związki Zawodowe
PAP, IAR/ mbl
REKLAMA