Julia Przyłębska: TK był uprawniony do zabezpieczenia mediów publicznych

Prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska w wywiadzie opublikowanym w poniedziałkowej GPC podkreśliła, że "TK ma obowiązek rozpatrywać wnioski składane przez uczestników postępowania". Wyjaśniła też, że sędziowie przy orzeczeniu zabezpieczenia ws. mediów publicznych sięgnęli do Kodeksu postępowania cywilnego.

2023-12-18, 09:42

Julia Przyłębska: TK był uprawniony do zabezpieczenia mediów publicznych
Sprawa mediów publicznych. Julia Przyłębska: TK był uprawniony do uregulowania sprawy ich zabezpieczenia. Foto: Elzbieta Krzysztof / Shutterstock & Jacek Szydlowski / Forum

Trybunał Konstytucyjny 16 stycznia ma zająć się oceną konstytucyjności przepisów umożliwiających likwidację i rozwiązanie spółek publicznej radiofonii i telewizji. Do czasu rozstrzygnięcia wstrzymał wszelkie decyzje w sprawie mediów narodowych. Jest to zabezpieczenie do wniosku złożonego przez posłów PiS.

Trybunał Konstytucyjny ma obowiązek rozpatrywać wnioski składane przez uczestników postępowania i w jednej ze spraw Trybunał miał do rozpoznania wniosek o zabezpieczenie postępowania. Bezpośrednio ustawa o Trybunale Konstytucyjnym nie reguluje kwestii zabezpieczenia, ale jest przepis, który mówi, że jeśli ustawa nie reguluje pewnych procedur, to należy się odwołać do kodeksu postępowania cywilnego, co też Trybunał uczynił - powiedziała Julia Przyłębska w wywiadzie dla poniedziałkowej "Gazety Polskiej Codziennie". 

"TK był uprawniony do uregulowania sprawy zabezpieczenia"

Prezes odpowiadała na pytanie, czemu w przypadku skargi dotyczącej przepisów umożliwiających likwidowanie spółek będących mediami publicznymi oraz umożliwiających odwołanie zarządu tych spółek konieczne było zabezpieczenie. Dodała, że kpc przewiduje możliwość wydania zabezpieczenia w przypadku roszczeń niepieniężnych i właśnie z taką sytuacją TK miał do czynienia przy tej skardze. - Co prawda kodeks postępowania cywilnego mówi o tym, że wydaje się postanowienie wobec stron postępowania, ale co należy z całą stanowczością podkreślić, inny jest charakter postępowania przed sądem (...) i inny charakter postępowania przed Trybunałem Konstytucyjnym. Orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego są bowiem powszechnie obowiązujące, a materia, którą się zajmujemy, dotyczy również podmiotów niebędących uczestnikami postępowania - dodała Julia Przyłębska.

Stwierdziła, że TK był więc uprawniony do uregulowania sprawy zabezpieczenia. - Orzeczenie zapadało jednogłośnie i nieprawdą jest, jakoby w składzie był sędzia, co do którego statusu są jakiekolwiek wątpliwości. Wszyscy sędziowie w Trybunale Konstytucyjnym wybrani są bowiem zgodnie z obowiązującym prawem - dodał Przyłębska.

REKLAMA

Czytaj także:

Gramatyka: warianty odzyskania publicznych mediów dla społeczeństwa są dyskutowane w bardzo wąskim gronie

PAP/kg

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej