"To fundament każdej demokracji". Jolanta Hajdasz o wolności słowa i pluralizmie w mediach

Dyrektor Centrum Monitoringu Wolności Prasy Jolanta Hajdasz powiedziała, że wolność słowa i pluralizm w mediach to fundament każdej demokracji. W TVP Info podkreśliła, że każdy obywatel ma prawo do swobody pozyskiwania informacji i wyrażania swoich opinii.

2023-12-14, 21:47

"To fundament każdej demokracji". Jolanta Hajdasz o wolności słowa i pluralizmie w mediach
"To fundament każdej demokracji". Jolanta Hajdasz o wolności słowa i pluralizmie w mediach. Foto: PAP/Tytus Żmijewski

Odniosła się w ten sposób do zapowiedzi przejęcia mediów publicznych przez nowy rząd. Przeciwko takim planom manifestowały dziś setki zgromadzonych w Warszawie przed siedzibą Telewizji Polskiej.

Jolanta Hajdasz podkreśliła, że wszelkie zmiany w mediach publicznych muszą się odbywać zgodnie z obowiązującym prawem za pomocą ustaw podpisanych przez prezydenta. - Są określone procedury i przepisy i można dokonywać zmian. Tak jest skonstruowany polski system medialny i trzeba przestrzegać tego prawa, do którego tak cały czas się nawoływało - mówię tutaj pod adresem rządzących - powiedziała Jolanta Hajdasz.

Posłuchaj

Jolanta Hajdasz o mediach publicznych (IAR) 0:30
+
Dodaj do playlisty

"Równowaga na rynku medialnym"

Szef warszawskiego Klubu "Gazety Polskiej" i organizator dzisiejszej manifestacji w obronie mediów publicznych Adam Borowski zaznaczył, że konieczne jest zachowanie równowagi na rynku medialnym, na którym muszą pozostać media patrzące władzy na ręce.

- Gdyby nie telewizja publiczna, to o całym szeregu afer, które miały miejsce za rządów Donalda Tuska byśmy się nie dowiedzieli. Musi być telewizja, która rządowi patrzy na ręce, tak jak rządowi Prawa i Sprawiedliwości patrzyły na ręce wszystkie telewizje - powiedział Adam Borowski.

REKLAMA

Posłuchaj

Adam Borowski o mediach publicznych (IAR) 0:25
+
Dodaj do playlisty
Czytaj także:

Podczas dzisiejszej manifestacji przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański powiedział, że wraz z innymi członkami Rady będzie bronił mediów publicznych i podkreślił, że istotne jest, by media publiczne były własnością obywateli. Dodał, że celem Rady Mediów Narodowych jest zachowanie wolności słowa.

Joanna Lichocka z Rady Mediów Narodowych, poseł PiS, mówiła, że członkowie Rady zrobią wszystko, by media te nie zostały przejęte przez obecną koalicję rządzącą. Podkreślała, że niezależne media publiczne strzegą polskiej racji stanu i są gwarancją pluralizmu dając Polakom wybór.

ZOBACZ TAKŻE: Demonstracja w obronie mediów publicznych. Tłumy przed siedzibą TVP

REKLAMA

Postanowienie TK

Trybunał Konstytucyjny wydał postanowienie o zabezpieczeniu zobowiązujące Skarb Państwa do powstrzymania się od czynności zmierzających do likwidacji spółek publicznej radiofonii i telewizji i dokonywania zmiany w ich zarządach.

Wniosek w tej sprawie zawarto w zaskarżeniu do Trybunału przepisów umożliwiających likwidację i rozwiązanie spółek kapitałowych stanowiących jednostki publicznej radiofonii i telewizji. Posłowie, którzy zaskarżyli przepisy, dołączyli wniosek o to, by zabezpieczenie obowiązywało do czasu rozpoznania konstytucyjności tych przepisów przez Trybunał.

Dziś podano, że Trybunał zajmie się od tą sprawą 16 stycznia. Trybunał ma zbadać konstytucyjność przepisów umożliwiających likwidację i rozwiązanie spółek publicznej radiofonii i telewizji. Chodzi o określenie zgodności z ustawa zasadniczą niektórych przepisów ustawy o radiofonii i telewizji oraz kodeksu spółek handlowych. Wniosek do Trybunału Konstytucyjnego złożyła grupa posłów PiS z Krzysztofem Szczuckim.


IAR/jb

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej