Inwigilacja Pegasusem. Marszałek Sejmu: PiS zmieniło kandydatury posłów do komisji śledczej

Prawo i Sprawiedliwość zmieniło kandydatury posłów do komisji śledczej w sprawie inwigilacji programem Pegasus - poinformował marszałek Sejmu Szymon Hołownia. Dodał, że tym razem nie spodziewa się protestów, co oznacza, że jutro będzie można powołać skład komisji. Nowi kandydaci do komisji to Mariusz Gosek, Sebastian Łukaszewicz, Jacek Ozdoba i Marcin Przydacz.

2024-01-25, 14:41

Inwigilacja Pegasusem. Marszałek Sejmu: PiS zmieniło kandydatury posłów do komisji śledczej
Marszałek Sejmu: PiS zmieniło kandydatury do komisji śledczej ws. Pegasusa. Foto: X/@KancelariaSejmu

Klub Koalicji Obywatelskiej zgłosił do komisji Joannę Kluzik-Rostkowską, Marcina Bosackiego i Witolda Zembaczyńskiego. Lewica rekomenduje Tomasza Trelę, PSL - Magdalenę Srokę, Polska 2050 - Pawła Śliza, a Konfederacja - Przemysława Wiplera.

Posłuchaj

Marszałek Sejmu: PiS zmieniło kandydatury do komisji śledczej ws. Pegasusa (IAR) 0:20
+
Dodaj do playlisty

Zmiana kandydatów

- Mamy już nowych kandydatów. Nie chcemy, aby ta komisja odbywała się bez naszej obecności, w związku z tym będą to nasi kandydaci: Mariusz Gosek i Jacek Ozdoba - poinformował PAP Waldemar Buda (PiS).

- Z pewnością będziemy uczestniczyli w pracach w tej komisji - podkreślił.

Z kolei marszałek Sejmu Szymon Hołownia, powiedział dziennikarzom w Sejmie, że Janusz Cieszyński nie mógł być ponownie zgłoszony do komisji, ponieważ prezydium już raz odrzuciło jego kandydaturę. Dodał, że zamiast Cieszyńskiego PiS zgłosił Marcina Przydacza.

REKLAMA

Poinformował, że PiS zgłosił też na członka komisji Sebastiana Łukaszewicza.

Wcześniejsze kandydatury PiS decyzją Prezydium Sejmu zostały odrzucone na wniosek posłów KO i Lewicy, którzy wskazywali na możliwy konflikt interesów. Chodzi o posłów PiS: Sebastiana Kaletę, Michała Wójcika, Janusza Cieszyńskiego i Jana Kanthaka.

***

Nad wyborem członków do komisji Sejm będzie głosował w piątek. 

Komisja śledcza ds. Pegasusa ma zbadać legalność, prawidłowość i celowość czynności operacyjno-rozpoznawczych podejmowanych z wykorzystaniem tego oprogramowania m.in. przez rząd, służby specjalne i policję w okresie od 16 listopada 2015 r. do 20 listopada 2023 r. Komisja ma też ustalić, kto był odpowiedzialny za zakup Pegasusa i podobnych narzędzi dla polskich władz.

REKLAMA

Będzie również badała, czy działania operacyjno-rozpoznawcze prowadzone z wykorzystanie Pegasusa wobec polskich obywateli były legalne, prawidłowe i celowe. 

iar/as

kor-wm

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej