"Rada powinna być pluralistyczna". Poznaliśmy propozycje ekspertów ws. reformy KRRiTV
Jak przywrócić Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji właściwą jej rolę - i jak powinna ona wyglądać? - o tym rozmawiali uczestnicy dyskusji zorganizowanej przez Helsińską Fundację Praw Człowieka. Eksperci omawiali przygotowane przez specjalistów założenia do nowej ustawy o mediach publicznych dotyczące KRRiT.
2024-01-29, 20:40
Profesor Uniwersytetu Warszawskiego i członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Tadeusz Kowalski powiedział, że według projektu liczba członków Rady zostanie zwiększona, a organowi przywrócone zostaną wcześniejsze kompetencje.
Kompetencje KRRiTV
Dodał, że eksperci proponują zwiększenie liczny członków do sześciu osób oraz wprowadzenie zasady rotacyjności składu co 3 lata. - Prawdopodobnie do kompetencji Rady wrócą odebrane jej uprawnienia, ale dla każdego obserwatora życia politycznego jest jasne, że nie mogą one wrócić do rady w tym składzie. Oznaczałoby to oddanie decyzji personalnych strukturze, która wykazuje się jasno zdefiniowaną politycznością - zaznaczył Tadeusz Kowalski.
Zobacz również:
Jan Dworak, były przewodniczący KRRiT i były prezes TVP przypomniał, że w 2016 roku Prawo i Sprawiedliwość odebrało Radzie kompetencje wyboru władz mediów publicznych, przekazując je upolitycznionej Radzie Mediów Narodowych.
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji powinna być pluralistyczna
- To ciało wyznaczone wprost przez większość parlamentarną, którą była Zjednoczona Prawica - zaznaczył. Wyjaśniał, że Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji powinna być pluralistyczna i można zapewnić to zapisami ustawy.
REKLAMA
W dokumencie zatytułowanym "Media obywatelskie - założenia ustawy o mediach służby publicznej" zapisano także m.in. obowiązek dla kandydatów do KRRiT posiadania wykształcenia wyższego oraz odpowiedniego doświadczenie zawodowego, co najmniej 10-letniego.
Zobacz również:
Punktem wyjścia do reformy Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji jest zdaniem autorów projektu, wykonanie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 13 grudnia 2016 roku, który dotąd nie został wdrożony.
Posłuchaj
REKLAMA
Zapadł on po tym, jak Sejm głosami PiS ograniczył kompetencje KRRiT, przekazując najważniejsze z nich nowo utworzonej Radzie Mediów Narodowych.
Posłuchaj
IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/PR24/akg
REKLAMA