Wybory na poziomie lokalnym i regionalnym. O jakich stanowiskach i funkcjach zdecydują wyborcy?

W wyborach samorządowych Polacy w swoich lokalnych społecznościach wybiorą: radnych gmin i powiatów oraz wójtów, burmistrzów, prezydentów miast i radnych dzielnic Warszawy. Na nieco szerszym poziomie - regionalnym - zdecydujemy o składach sejmików wojewódzkich.

2024-02-13, 07:06

Wybory na poziomie lokalnym i regionalnym. O jakich stanowiskach i funkcjach zdecydują wyborcy?
W wyborach samorządowych wybierzemy m.in. radnych, wójtów i burmistrzów.Foto: Shutterstock/Grand Warszawski

Wybory samorządowe są dla wielu Polaków najważniejsze, bo są niezwykle istotne dla małych ojczyzn. To samorząd terytorialny jest najbliżej codziennych spraw, które są istotne dla funkcjonowania wsi, miast, gmin, powiatów i wreszcie województw. Organy samorządu mają wpływ między innymi na realizację konkretnych inwestycji czy na zagospodarowanie przestrzenne.

Ponadto w wyborach samorządowych często o głosowaniu na konkretnego człowieka nie decyduje jego przynależność partyjna, ale to, że wyborcy go znają jako skutecznego działacza lokalnej społeczności.

Powszechne, równe i bezpośrednie

Swoich przedstawicieli w małych ojczyznach wybierzemy w niedzielę 7 kwietnia. A druga tura wyborów samorządowych ma się odbyć 14 dni później.

Czytaj także:

Polacy zadecydują o składach rad gmin, powiatów i sejmików wojewódzkich. Wybiorą również rajców dzielnic Warszawy, a także wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Inaczej - w sposób niebezpośredni - są wybierani starostwie powiatów i burmistrzowie dzielnic stolicy. Wyłania ich głosowanie odpowiednio: radnych powiatu i rady danej dzielnicy.

Wybory samorządowe są powszechne, równe, bezpośrednie i odbywają się w drodze tajnego głosowania. Kwestie te reguluje Kodeks wyborczy. Zgodnie z jego zapisami w wyborach mogą uczestniczyć pełnoletni obywatele Polski, posiadający aktywne prawo wyborcze oraz mający stałe miejsce zamieszkania na obszarze działania danej rady. Głosować mogą również obywatele państw Unii Europejskiej niebędący obywatelami polskimi, a także obywatele Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej.

Robert Bartosewicz

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej