Dziś Środa Popielcowa. "Kościół intensywniej rozważa Chrystusowy Krzyż"

Dziś w Kościele katolickim Środa Popielcowa rozpoczynająca trwający 40 dni okres Wielkiego Postu. Jest to czas przygotowujący wiernych do największej chrześcijańskiej uroczystości - świąt Zmartwychwstania Pańskiego.

2024-02-14, 06:40

Dziś Środa Popielcowa. "Kościół intensywniej rozważa Chrystusowy Krzyż"
Środa Popielcowa rozpoczyna czas Wielkiego Postu. Foto: trip/East News

Kardynał Kazimierz Nycz przypomniał, że czas Wielkiego Postu ma być poświęcony intensywniejszemu myśleniu o Panu Bogu.

- Wchodzimy właśnie w ten okres, kiedy Kościół intensywniej rozważa Chrystusowy Krzyż - w Drodze Krzyżowej, w Gorzkich Żalach, po to aby się dobrze przygotować do świąt Zmartwychwstania - wyjaśnił duchowny. Jak dodał, "post jako okres, nie jest czasem dla postu, tylko jest czasem, żebyśmy przygotowani przeżyli Zmartwychwstanie Chrystusa, bo tak jak Wielki Piątek skończył się porankiem Wielkanocnym, tak i nasze życie kiedyś tak się skończy, chodzi o to, żebyśmy w Wielkim Poście znaleźli czas dla Pana Boga".

W czasie Mszy świętej ma miejsce obrzęd posypania głów popiołem. Symbolowi temu towarzyszą wypowiadane przez kapłana słowa: "prochem jesteś i w proch się obrócisz" lub "nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię". Jest to gest uznania swojej zależności od Boga, przypomniał hierarcha.

- Czasem nam się wydaje, że żyjemy tutaj na tej ziemi i chcemy tutaj sobie zrobić raj, wieczność i zostać tu na zawsze, a kondycja życia ludzkiego, człowieka stworzonego przez Boga jest taka, że tutaj kilkadziesiąt lat, które nam Pan Bóg daje, to jest czas przejściowy, który się przedłuża w życiu po zmartwychwstaniu - tłumaczył metropolita warszawski. - Do tego chcemy się przygotować przez Środę Popielcową czyli rozpoczynając Post od mocnego znaku posypania głów popiołem, na znak pokuty, nawrócenia i myślę, że uda nam się w czas Wielkiego Postu przybliżyć do Pana Boga - mówił hierarcha.

REKLAMA

Posłuchaj

Środa Popielcowa rozpoczyna czas Wielkiego Postu (IAR) 0:32
+
Dodaj do playlisty

Wielkopostna tradycja

Od dziesięciu lat mieszkańcy Warszawy praktykują w Wielkim Poście dawną tradycję pielgrzymowania do wielkopostnych kościołów stacyjnych. Początek tegorocznej edycji w Środę Popielcową w Świątyni Opatrzności Bożej. O godz. 20.00 kardynał Kazimierz Nycz będzie tam przewodniczył Mszy świętej z obrzędem posypania głów popiołem.

- Zwyczaj kościołów stacyjnych wzięliśmy z Rzymu, gdzie wprowadzono go bardzo dawno. Czyli to czterdzieści kościołów, w których w Wielkim Poście rozważa się Mękę Pańską i przygotowuje się do świąt Wielkanocnych - przypomniał.

- W Warszawie i diecezji warszawsko - praskiej jest ustanowionych takich czterdzieści kościołów, w których, w każdy dzień przeżywamy przez cały dzień: nabożeństwa, jest msza święta wieczorna, jest okazja do spowiedzi - poinformował duchowny.

Posłuchaj

Ksiądz Leszek Gęsiak dodaje, że Wielki Post jest zwieńczeniem poszukiwania ważnej odpowiedzi (IAR) 0:17
+
Dodaj do playlisty

Zgodnie z prawem kanonicznym, w Środę Popielcową obowiązuje post ścisły (ilościowy), czyli ograniczenie się do spożycia trzech posiłków - dwóch lekkich i jednego do syta, oraz post jakościowy - a więc wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Post ilościowy nie obowiązuje osób do 18. roku życia i powyżej 60. roku życia, podczas gdy wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych obowiązuje wszystkich, którzy ukończyli 14. rok życia.

REKLAMA

W odpowiedzi na apel Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski arcybiskupa Stanisława Gądeckiego, w tym roku Środa Popielcowa jest dniem solidarności z ofiarami wojny na Ukrainie.

W ramach ogólnopolskiej zbiórki pieniężnej we wszystkich parafiach w kraju, po każdej Mszy świętej będą zbierane środki na wsparcie seniorów, osób z niepełnosprawnością oraz rodzin, które straciły swój dom. Fundusze zostaną im przekazane za pośrednictwem Caritas Polska.

iar/as

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej