Debata poranka. "UE musi pokazać światu, że koszty Brexitu są ogromne"

Jak będą wyglądały stosunki na linii Polska-Wielka Brytania po Brexicie? Co dalej z Polakami mieszkającymi na Wyspach. Na te pytania na antenie Polskiego Radia 24 próbowali odpowiedzieć publicyści: Tomasz Sakiewicz (Gazeta Polska), Agaton Koziński (Polska The Times), Bartłomiej Radziejewski (Nowa Konfederacja).

2018-12-21, 10:47

Debata poranka. "UE musi pokazać światu, że koszty Brexitu są ogromne"

Posłuchaj

21.12.18 Debata poranka. Publicyści o skutkach Brexitu
+
Dodaj do playlisty

Premier Mateusz Morawiecki podziękował brytyjskiej premier Theresie May za jej deklarację, że będzie chronić praw obywateli, w tym Polaków, w przypadku wyjścia z Unii Europejskiej bez porozumienia. Jak dodał, także w przypadku "planu B", czyli ewentualnego braku porozumienia brexitowego, prawa Polaków będą zagwarantowane. Premier zaznaczył, że zależało na tym polskiemu rządowi. Jednocześnie premier zaznaczył, że w Polsce jest obecnie niskie bezrobocie i zachęcił rodaków do powrotu do kraju. Szefowie rządów obu krajów przewodniczyli w Londynie brytyjsko-polskim konsultacjom międzyrządowym.

Powiązany Artykuł

Morawiecki May 1200 pap.jpg
Theresa May uspokaja Polaków. "Chcemy, żebyście pozostali w Wielkiej Brytanii"

- Wielka Brytania pozostaje ważnym krajem europejskim. Należy docenić wysiłku rządu mające na celu zachowanie dobrych relacji z Londynem - powiedział Bartłomiej Radziejewski. Publicysta zauważył, że negocjacje wewnątrz Unii Europejskiej pokazują, że zawsze można wynegocjować specjalne warunki i ustępstwa. - Wielka Brytania jest w bardzo trudnej pozycji negocjacyjnej i rozważa między scenariuszami złymi, a bardzo złymi. UE musi pokazać całemu światu, że koszty wyjścia ze wspólnoty są ogromne. Musi boleć i nie można tak bezkarnie się odłączać - dodał.

Agaton Koziński stwierdził, że "brytyjska większość parlamentarna nie wycofa się z Brexitu". - Możliwe jednak, że większość się rozpadnie i stanie się mniejszością. Oczywiste było, że Wielka Brytania straci na wyjściu z Unii Europejskiej. Opuszczenie wspólnego rynku siłą rzeczy musiało w nich w jakiś sposób uderzyć - stwierdził. Dziennikarz dodał, że Wielka Brytania w "dłuższej perspektywie nie chciała być zdana na coraz bardziej chaotycznie dryfującą Unię Europejską, która staje się coraz mniej sterowna".

- Nawet ludzie starsi często myślą o powrocie z Wielkiej Brytanii do Polski. Swój pobyt w Londynie traktują często, jako dobiegnięcie do praw emerytalnych. Co drugi młody człowiek też myśli o powrocie do ojczyzny, są oni gotowi wrócić, gdy tylko Polska stworzy im do tego warunki - zaznaczył Tomasz Sakiewicz. Redaktor naczelny Gazety Polskiej ocenił, że "nie będzie to jednak proces szybki i gwałtowny". - Dwa lata temu zaczął się ruch powrotny i on trwa. Na pewno nie ma już jednak masowych wyjazdów z kraju - zauważył gość programu.

REKLAMA

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

"Debatę poranka" prowadził Stanisław Janecki.

Polskie Radio 24/IAR

----------------------

REKLAMA

Data emisji: 21.12.2018

Godzina emisji: 8.06

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej