more_horiz
Wiadomości

Kolumbia: 21 ofiar śmiertelnych po samobójczym ataku na akademię policyjną

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2019 06:25
Do 21 wzrósł bilans ofiar śmiertelnych samobójczego zamachu bombowego na terenie akademii policyjnej w Bogocie - poinformowała policja. Był to najkrwawszy atak w Kolumbii od 2003 roku. Trwa śledztwo mające wyjaśnić kto dokonał zamachu i co było jego motywem.
Był to najkrwawszy atak terrorystyczny w Kolumbii od 2003 roku
Był to najkrwawszy atak terrorystyczny w Kolumbii od 2003 rokuFoto: PAP/EPA/MAURICIO DUENAS

Prezydent Kolumbii Ivan Duque ogłosił żałobę narodową . - Wszyscy Kolumbijczycy odrzucają terroryzm i są zjednoczeni w tym, by się mu przeciwstawić. Kolumbia jest smutna, ale nie ulegnie przemocy - poinformował na Twitterze.

Naczelny prokurator Nestor Humberto Martinez oświadczył, że eksplozję spowodował 80-kilogramowy ładunek pentolitu, silnego materiału wybuchowego, umieszczony w samochodzie dostawczym, którego kierowca staranował bramę do Akademii Policyjnej im. gen. Santandera. Znajduje się ona w południowej części miasta i jest największą szkołą policyjną w Kolumbii.

Prokuratura poinformowała, że zamachowiec, który zginął w zamachu został zidentyfikowany jako Jose Aldemar Rojas Rodriguez. Był on obywatelem Kolumbii.

Nie wiadomo czy był on powiązany z nielegalnymi organizacjami zbrojnymi działającymi w Kolumbii po podpisaniu w 2016 r. porozumienia pokojowego z lewackimi partyzantami z Rewolucyjnych Sił Zbrojnych Kolumbii (FARC).

Wskazuje się, że zamachowiec mógł być powiązany ze skrajnie lewicową Armią Wyzwolenia Narodowego (ELN), która w ostatnich miesiącach wzmogła ataki na siły bezpieczeństwa. ELN przez lata znajdowała się w cieniu FARC, ale od czasu zawarcia przez FARC porozumienia z władzami, stała się najbardziej aktywną grupą rebeliancką. Nie można też wykluczyć, że zamach przeprowadził któryś z karteli narkotykowych.

tjak


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak