more_horiz
Wiadomości

Jacek Czaputowicz : UE zajmuje wspólne stanowisko w sprawie Wenezueli

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2019 13:55
- Aktywnie koordynujemy w ramach UE wspólne stanowisko wobec sytuacji w Wenezueli - powiedział szef MSZ Jacek Czaputowicz w czwartek w Davos. Jesteśmy za postępowaniem zgodnie z konstytucją Wenezueli; wspieramy też przedstawicieli legalnie wybranych władz, jak lider parlamentu - zaznaczył.
Jacek Czaputowicz
Jacek CzaputowiczFoto: PAP/EPA/OLIVIER HOSLET

- Oczywiście śledzimy sytuację, która się rozwija w Wenezueli. Jesteśmy za umocnieniem procesu pokojowego, za postępowaniem zgodnie z konstytucją Wenezueli. Koordynujemy aktywnie stanowisko w ramach Unii Europejskiej, zajmujemy wspólne stanowisko - powiedział szef dyplomacji polskim dziennikarzom w Davos.

Jak zaznaczył, wydarzenia w Wenezueli rzeczywiście są "problem dla UE, dla Polski". - Milion Europejczyków mieszka w Wenezueli, kilka tysięcy Polaków. Chcemy, żeby rozmowy były prowadzone, zmiany następowały w sposób pokojowy i będziemy ten proces wspierać - podkreślił Czaputowicz.

Dopytywany, czy "jest za wcześnie" na uznanie - wzorem USA - lidera opozycji, przewodniczącego demokratycznie wybranego parlamentu Juana Guaido za tymczasowego prezydenta kraju, Czaputowicz powiedział: koordynujemy stanowisko w UE. Wspieramy też przedstawicieli legalnie wybranych władz, tak jak lider Zgromadzenia Narodowego, bo ich rola w związku z tym, że posiadają mandat demokratyczny, jest bardzo istotna w zapewnieniu procesu pokojowego.

Zerwane stosunki

W środę na ulice wielu wenezuelskich miast wyszły tysiące demonstrantów, żądających ustąpienia prezydenta Nicolasa Maduro i jego rządu. Lider wenezuelskiej opozycji, przewodniczący demokratycznie wybranego parlamentu Juan Guaido ogłosił się tymczasowym prezydentem kraju.

Również w środę Maduro zerwał stosunki dyplomatyczne z USA po tym, gdy amerykański prezydent Donald Trump uznał Guaido za tymczasowego prezydenta. Personel dyplomatyczny USA dostał 72 godziny na opuszczenie kraju.

Unia Europejska wezwała w czwartek władze Wenezueli do respektowania praw obywatelskich i wolności, a także zagwarantowania bezpieczeństwa Guaido, ale wstrzymała się od uznania go za tymczasowego prezydenta.

W maju 2018 r. Maduro wygrał wybory prezydenckie, zapewniając sobie drugą kadencję, ale wybory nie spełniały standardów demokratycznych (władze nie dopuściły do startu większości kandydatów opozycji) i nie zostały uznane przez wiele państw, m.in. przez Unię Europejską.

tjak

Zobacz także

Zobacz także