X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Wiadomości

Rosja: ustawa o karach za obrazę władz w internecie i za nieprawdziwe informacje

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2019 16:30
Niższa izba parlamentu Rosji, Duma Państwowa, przyjęła w czwartek w pierwszym czytaniu projekt ustawy, przewidujący kary m.in. aresztu administracyjnego, za wyrażanie w internecie "w nieprzyzwoitej formie" braku szacunku dla organów władzy i symboli państwa. 
Audio
Kreml, zdjęcie ilustracyjne
Kreml, zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay.com

Niższa izba parlamentu Rosji, Duma Państwowa, przyjęła w czwartek w pierwszym czytaniu projekt ustawy, przewidujący kary m.in. aresztu administracyjnego, za wyrażanie w internecie "w nieprzyzwoitej formie" braku szacunku dla organów władzy i symboli państwa. 

Projekt przyjęty został 332 głosami, 44 deputowanych głosowało przeciwko. Wśród przeciwników projektu byli deputowani Komunistycznej Partii Federacji Rosyjskiej (KPRF) i Liberalno-Demokratycznej Partii Rosji (LDPR), populistyczno-nacjonalistycznego stronnictwa dowodzonego przez Władimira Żyrinowskiego. Projekt przeszedł głosami rządzącej Jednej Rosji, która w 450-osobowej Dumie ma 340 mandatów.

Proponowane przepisy przewidują karanie za "wyrażenie w nieprzyzwoitej formie jawnego braku szacunku" wobec społeczeństwa, symboli państwowych, konstytucji Federacji Rosyjskiej i organów władzy. Wśród symboli państwowych autorzy projektu wymieniają flagę narodową, godło i hymn, a wśród organów władzy państwowej - prezydenta, parlament, rząd i sądy. Za dopuszczenie się obrazy "w nieprzyzwoitej formie" groziłaby grzywna od 1 tys. do 5 tys. rubli (ok. 15-76 USD) lub areszt w wymiarze do 15 dni. Oznacza to, że pod względem kary takie działania zostałyby zrównane w prawie z drobnym chuligaństwem. 

Państwowy regulator Roskomnadzor mógłby blokować materiały, w których padają zniewagi, bez decyzji sądowej, na wniosek Prokuratury Generalnej. 

Podczas obrad deputowany komunistów Denis Parfionow oświadczył, że projekt ma charakter represyjny i jest "niebezpieczny dla społeczeństwa". Autorzy projektu, deputowani frakcji Jednej Rosji, argumentują, że kary mają grozić za używanie obscenicznego słownictwa i za wypowiedzi, których intencją jest znieważanie organów i symboli państwa. 

Pomysł kar skrytykowali jednak obrońcy praw człowieka, w tym szef działającej przy prezydencie Rosji Rady ds. rozwoju społeczeństwa obywatelskiego Michaił Fiedotow. Znany dziennikarz telewizyjny Władimir Pozner oświadczył, że celem propozycji jest zamknięcie ust mediom innym niż te, które są "wiernopoddańcze" wobec władz. 

Kara za fejki. "Za fałszywą prognozę pogody"

Duma przyjęła w czwartek w pierwszym czytaniu również inny projekt, przewidujący kary za rozpowszechnianie w mediach fałszywych informacji ("fejków"). Groziłaby za to kara od 3 tys. do 5 tys. rubli (ok. 46-76 USD) lub 15 dni aresztu. Materiały byłyby blokowane w ciągu jednej doby. Deputowani Jednej Rosji powoływali się podczas debaty na kary za rozprzestrzenianie "fejków" wprowadzone w państwach europejskich. Przeciwni przyjęciu projektu byli deputowani KPRF i socjalistycznej Jednej Rosji. Ostatecznie projekt poparło 336 deputowanych. 

Proponowane przepisy zakładają zapisanie w kodeksie administracyjnym zakazu rozpowszechniania w mediach i internecie "świadomie nierzetelnych informacji mających znaczenie społeczne", a publikowanych jako informacja rzetelna. Kara nastąpiłaby w sytuacji, gdyby tego rodzaju doniesienia tworzyły "zagrożenie dla życia czy zdrowia obywateli, bezpieczeństwa społecznego i funkcjonowania infrastruktury". 

Najwyższa grzywna ma sięgać 1 miliona rubli, to jest w przeliczeniu około 13 i pół tysiąca euro

Wcześniej projekt ten również spotkał się z krytyką; jak mówił Michaił Fiedotow, w razie przyjęcia propozycji deputowanych przepisy o karaniu za "fałszywe wiadomości" można byłoby zastosować nawet przy prognozie pogody. 

Obrońcy praw człowieka i opozycja przypominają, że deputowani rozważają zrównanie mediów, które publikują nieprawdziwe informacje z organizacjami ekstremistycznymi.

Rosyjska opozycja i obrońcy praw człowieka są przeciwni zaostrzaniu prawa. Jak tłumaczą, władze dostaną jeszcze jedno narzędzie represji, które będą mogły wykorzystać w walce z oponentami.


PAP/IAR/agkm

 


Zobacz więcej na temat: ŚWIAT Rosja prawa człowieka
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Represje na Białorusi są centralnie planowane". Sprawozdawca ONZ wzywa Białoruś do niełamania praw człowieka

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2018 06:26
Do respektowania praw człowieka wezwał białoruskie władze Miklos Haraszti, specjalny sprawozdawca ONZ ds. Białorusi. Przyczyna tego apelu to, jak stwierdzono w komunikacie, „nowa fala aresztowań”, stosowanie kary śmierci i łamanie wolności mediów. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekspert: możliwy wyścig zbrojeń Rosja-USA. Chodzi o pociski balistyczne średniego zasięgu

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2018 12:00
To Rosja naruszała traktat o pociskach średniego i pośredniego zasięgu, zatem sojusznicy rozumieją zapowiedzi Waszyngtonu o wycofaniu się z traktatu. Jednak taka decyzja Stanów Zjednoczonych była zaskoczeniem – mówił  PolskieRadio24.pl  Tomasz Smura, kierownik biura analiz Fundacji imienia Kazimierza Pułaskiego. Jedną z możliwych konsekwencji jest rywalizacja Stanów Zjednoczonych i Rosji w zakresie pocisków średniego i pośredniego zasięgu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rosja i Białoruś mają walczyć ze"skażeniem" historii, Ławrow skarży się na rusofobię

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2018 23:56
Minister spraw zagranicznych Rosji powiedział, że rusofobia w szeregu europejskich krajów staje się niemal oficjalną ideologią. Siergiej Ławrow w trakcie pobytu w Mińsku mówił również, że Rosja i Białoruś przywiązują wielkie znaczenie do zachowania wspólnej historii. Białoruś zamierza wraz z Rosją walczyć z "fałszowaniem historii" - deklarował szef białoruskiej dyplomacji.
rozwiń zwiń