more_horiz
Wiadomości

Wenezuela odrzuciła ultimatum Unii Europejskiej

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2019 19:02
Wenezuelski minister spraw zagranicznych odrzucił unijne ultimatum, które wzywało Wenezuelę do przeprowadzenia wyborów w ciągu ośmiu dni. Unia Europejska, a wcześniej jej trzy państwa członkowskie - Hiszpania, Francja i Niemcy zapowiedziała, że jeśli w ciąg najbliższych dni Nicolas Maduro nie rozpisze wolnych wyborów, uznają za prezydenta lidera opozycji Juana Guaido.
Audio
  • Szefowa dyplomacji UE apeluje o wolne wybory prezydenckie w Wenezueli. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR)
Nicolas Maduro
Nicolas MaduroFoto: PAP/EPA/Cristian Hernandez

- Nikt nie będzie nam wyznaczał terminów ani nie będzie mówił, czy wybory są, czy nie - mówił wenezuelski minister spraw zagranicznych Jorge Arreaza na specjalnej sesji Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Ultimatum dla Nicolasa Maduro zostało wystosowane po tym, jak USA, Kanada i główni gracze z Ameryki Południowej uznali Guaido, który ogłosił się prezydentem Wenezueli podczas masowych demonstracji w tym tygodniu.

Do przeprowadzenia wolnych, przejrzystych i uczciwych wyborów prezydenckich w Wenezueli wezwała szefowa unijnej dyplomacji. Federica Mogherini opublikowała oświadczenie w imieniu 28 krajów.

Federica Mogherini napisała, że jeśli w najbliższych dniach nie zostaną ogłoszone nowe wybory, Unia Europejska podejmie decyzję dotyczącą uznania władz kraju zgodnie z konstytucją Wenezueli.

"Unia Europejska podkreśla, że majowe wybory prezydenckie nie były ani wolne, ani uczciwe, ani wiarygodne i nie mają legitymacji demokratycznej" - czytamy w oświadczeniu. Federica Mogherini podkreśliła, że kraj potrzebuje władzy, która będzie w pełni reprezentowała wolę obywateli Wenezueli.

Szefowa unijnej dyplomacji powtórzyła poparcie Wspólnoty dla Zgromadzenia Narodowego. Napisała też, że pokojowe, demokratyczne rozwiązanie jest jedynym sposobem na wyjście z politycznego impasu, który doprowadził do poważnego kryzysu społecznego. Potępiła również użycie siły przez służby bezpieczeństwa Wenezueli wobec uczestników antyrządowych protestów.

Federica Mogherini zapowiedziała, że Unia Europejska będzie monitorować sytuację w Wenezueli, że będzie w kontakcie z - jak napisała - regionalnymi i międzynarodowymi partnerami. Poinformował także, że będzie to jeden z tematów najbliższego spotkania ministrów spraw zagranicznych 28 krajów. 

Po czterech latach rządu socjalistycznego przywódcy Nicolasa Maduro Wenezuela przeżywa głęboki kryzys gospodarczy. Brak żywności i dostępu do opieki zdrowotnej zmusił ponad 2 miliony mieszkańców do opuszczenia kraju. Juan Guaido próbuje obalić Nicolasa Maduro, który po kontrowersyjnych wyborach, został zaprzysiężony na drugą kadencję. Reakcję Hiszpanii, Francji i Niemiec przyjął z zadowoleniem. "W Unii Europejskiej poczyniono postępy na rzecz uznania i pełnego poparcia naszej legalnej i konstytucyjnej walki" - napisał na Twitterze.

msze/dn


Zobacz także

Zobacz także