more_horiz
Wiadomości

Paweł Bejda: Niemcy nie mają zahamowań i nie widzą przeciwwskazań w budowie Nord Stream 2

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2019 09:21
– Przykładem nastawienia Niemców do wspólnych projektów z Rosją jest były kanclerz Gerhard Schröder. Gdy przestał pełnić swój urząd, to zasiadł w wysokich władzach Gazpromu – powiedział Paweł Bejda, poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego. W Polskim Radiu 24 rozmowa o zagrożeniach płynących ze strony inwestycji Nord Steram 2 i stosunku do tego projektu państw europejskich.
Audio
  • 8.02.19 Paweł Bejda: „Być może Francuzi dogadali się z Amerykanami w sprawie Nord Stream 2 (…)”.
Paweł Bejda, poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego
Paweł Bejda, poseł Polskiego Stronnictwa LudowegoFoto: PR24

W piątek może zapaść decyzja dotycząca nowelizacji dyrektywy gazowej. Po zmianach dokument miałby zagwarantować, że wszystkie gazociągi na terenie Unii będą objęte pakietem energetycznym. Gdyby te przepisy dotknęły drugą nitkę Nord Stream, spowodowałoby to wzrost kosztów tej inwestycji.

– Należy podkreślić, że jest ona zła i szkodliwa dla naszego kraju pod względem ekonomicznym, jak i politycznym. Niemcy natomiast nie mają żadnych zahamowań i nie widzą przeciwwskazań w budowie Nord Stream 2. Proszę zauważyć, w jaki sposób realizują oni interesy Rosji. Tam, gdzie są pieniądze, tam zaczyna się inny poziom rozmowy. Nie jest to odpowiednie podejście – dodał parlamentarzysta.

Do grona państw, które są za tym, by realizacja projektu Nord Stream 2 została zatrzymana, nieoczekiwanie dołączy prawdopodobnie Francja, która uchodzi za jednego z największych sojuszników Niemiec na naszym kontynencie. Jak donoszą niemieckie media, na piątkowym spotkaniu ambasadorów państw Unii Europejskiej Francuzi zamierzają zagłosować przeciwko projektowi.

– Zastanawia mnie ta nagła zmiana postawy Francji. Czuję, że może mieć tu znaczenie wpływ Stanów Zjednoczonych. Ekonomia jest ściśle powiązana z polityką. Być może prezydent Macron dogadał się z Amerykanami, którzy, jak wiadomo, nie są przychylni Nord Stream 2. Chcą sprzedawać swój gaz, na swoich warunkach. Jednak być może francuski przywódca negocjuje na dwie strony, także z Niemcam – zastanawiał się Paweł Bejda.

Z Pawłem Bejdą rozmawiała Eliza Olczyk.

Polskie Radio 24/db

-------------------------------

Data emisji: 8.02.2019

Godzina emisji: 7.10

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zbigniew Kuźmiuk: Rosja traktuje gaz jako broń polityczną

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2018 22:03
– Rosjanie, dzięki Nord Stream 2, bez pośrednictwa Ukrainy, będą sprzedawać jeszcze więcej gazu zachodniej Europie niż do tej pory. W związku z tym otrzymają dodatkowe pieniądze, które przeznaczą na zbrojenie, a następnie, przy pomocy nowocześniejszych rakiet, zaatakują Zachód – w ten sposób Zbigniew Kuźmiuk, europoseł PiS, postarał się nakreślić możliwe konsekwencje powstania rosyjsko-niemieckiego gazociągu na dnie Bałtyku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rosja uniezależniona od Unii i jednocześnie uzależniająca od swojego gazu

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2019 21:15
W najnowszej odsłonie magazynu "Spojrzenie na Wschód" rozmowa o tym, jak Rosja uniezależniając się od tranzytu przez Unię Europejską, jednocześnie robi wszystko, by uzależnić od swojego gazu państwa członkowskie. Jak długo w tych działaniach będą pomagali jej Niemcy? – W niektórych kręgach niemieckiej polityki istnieje poczucie, że historyczną powinnością jest dogadywanie się z Rosją – powiedziała dr Agnieszka Łada z Instytutu Spraw Publicznych.
rozwiń zwiń