X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Najwięcej Sprawiedliwych wśród Narodów Świata nie przekonuje Grabowskiego. "Polacy nie zrobili nic, aby pomagać Żydom"

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2019 18:30
Prof. Jan Grabowski, historyk pracujący na Uniwersytecie w Ottawie, powiedział, że Polacy "nic nie robili, aby ratować Żydów" podczas drugiej wojny światowej, mimo że to właśnie przedstawicieli naszego narodu jest najwięcej w gronie Sprawiedliwych wśród Narodów Świata, aż 6863.
Jan Grabowski
Jan GrabowskiFoto: YOUTUBE.COM/WSZECHNICA FWW

Sprawiedliwi wśród Narodów Świata to lista osób, które pomagały Żydom i ukrywały ich przed niemieckimi prześladowaniami w czasie II wojny światowej. Bardzo wielu Polaków wykazywało się szlachetna i odważną postawą, stąd rekordowa liczba naszych rodaków znajduje się na liście.  

Czytać więcej
pap_20181005_2H1 - Kopia.jpg
Polska Akademia Nauk była partnerem paryskiej konferencji z udziałem Grossa, Engelking i Grabowskiego

Powyższy fakt nie przeszkodził jednak Janowi Grabowskiemu, współzałożycielowi Centrum Badań nad Zagładą Żydów Instytutu Filozofii i Socjologii PAN, na podobne stwierdzenia. Słowa o tym, że "Polacy nie robili nic, aby pomagać Żydom" padły na konferencji naukowej w Paryżu.

Portal wpolityce.pl przywołuje je za pośrednictwem ks. Stanisława Jeża, duszpasterza Polonii francuskiej.

- Nie było możliwości, żeby sprostować kalumnie rozsiewane na konferencji. Wytrzymałem cały dzień w czwartek, żeby słuchać tych rzeczy. To kosztowało mnie bardzo dużo emocji i zdrowia. Tam padały kłamstwa za kłamstwami i były kłamstwami poganiane - stwierdził ks. Jeż.

- Dowiedziałem się, że Polacy są jak Tutsi. Rzekomo mieliśmy się zachowywać w stosunku do Żydów jak Tutsi mordujący Hutu w Rwandzie. Socjolog, pan prof. Szurek sprowadził na konferencję Rwandyjczyka, który próbował porównywać sytuację w Rwandzie do sytuacji w okupowanej Polsce. Chciałem na ten temat zabrać głos, bo pracowałem osiem lat w Kongo jako misjonarz. Miałem powiedzieć, że są to sytuacje nieporównywalne. Nie dano mi jednak dojść do głosu. W Rwandzie jest powiedzenie, że kiedy dwa słonie się biją, mrówki są miażdżone. Podczas wojny domowej w Kongo kraje zachodnie biły się o ropę naftową. W Rwandzie kraje zachodnie biły się o wpływy. Amerykanie i Francuzi wykorzystali niechęć plemienną i uzbroili różne szczepy, żeby je przeciwstawić przeciwko sobie. W ten sposób zniszczyli kraj - wyliczał.

- Pan prof. Jan Grabowski [współzałożyciel i członek Centrum Badań nad Zagładą Żydów Instytutu Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk - przyp.red.] przedstawiał sytuację z uśmiechem na twarzy. Poszedł jeszcze dalej niż Gross. Powiedział, że Polacy nic nie robili, żeby bronić i ratować Żydów w czasie Holokaustu. Według niego byli obojętnym społeczeństwem w stosunku do tego co się działo w Polsce - zaznaczył duchowny, który wcześniej alarmował, że obecny na tej samej konferencji Jan Tomasz Gross miał kłamać o tym, że Polacy zamordowali podczas II wojny światowej więcej Żydów niż Niemcy.

dcz/wpolityce.pl