X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Prezydent napisał list do uczestników obchodów 75. rocznicy zbrodni w Hucie Pieniackiej

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2019 14:31
Prezydent Andrzej Duda napisał list do uczestników obchodów 75. rocznicy zbrodni w Hucie Pieniackiej. Podkreślił w nim, że ludobójstwo, którego dokonali w tej miejscowości żołnierze Dywizji SS "Galizien" i Ukraińskiej Powstańczej Armii, było jedną z największych zbrodni dokonanych na ludności polskiej na Wołyniu, Podolu i Ziemi Lwowskiej.
Audio
  • 75. rocznica mordu w Hucie Pieniackiej. Relacja Pawła Buszki (IAR)
Pomnik upamiętniający mord na Polakach dokonany 28 lutego 1944 roku w Hucie Pieniackiej
Pomnik upamiętniający mord na Polakach dokonany 28 lutego 1944 roku w Hucie PieniackiejFoto: Stowarzyszenie Huta Pieniacka

"Mordercy osiągnęli swój przerażający cel: zniszczyli społeczności tysięcy wsi i miasteczek. Kościoły, szkoły, gospodarstwa rolników i domy drobnych rzemieślników obrócili w ruinę" - napisał Andrzej Duda. "Ich jedyną była polska mowa i tożsamość, wierność tradycji i miłość Ojczyzny. Zabito ich, bo byli Polakami" - podkreślił prezydent.

Andrzej Duda przypomniał w liście, że dziesięć lat temu to miejsce odwiedził prezydent Lech Kaczyński, który w obecności prezydenta Ukrainy Wiktora Juszczenki "mówił o trudnej prawdzie o tym, co tu się wydarzyło".

"Apelował o pojednanie, solidarność i budowanie wspólnej lepszej przyszłości, przyjaźni i pokoju. Jego wezwanie do modlitwy słowami: Odpuść nam nasze winy, jako i my odpuszczamy - po upływie dekady pozostaje nadal aktualne. I chcę dziś wyrazić nadzieję, że te słowa będą się urzeczywistniać dzięki wysiłkom nas, współczesnych, i następnych pokoleń" - napisał prezydent Andrzej Duda w liście do uczestników obchodów 75. rocznicy zbrodni w Hucie Pieniackiej.

75 lat po tragedii

W obwodzie lwowskim na Ukrainie oddano hołd Polakom zamordowanym w Hucie Pieniackiej w 75. rocznicę tej zbrodni. W lutym 1944 roku ukraińscy nacjonaliści z SS Galizien i UPA zamordowali tam około 850 osób, głównie narodowości polskiej. Za dusze pomordowanych przy krzyżu z ich nazwiskami modlili się m.in. ich krewni, a także przedstawiciele polskich władz.

Jak co roku do Huty Pieniackiej z Polski przyjechały rodziny ofiar mordu. Wśród nich był pan Stefan Maksymów, urodzony w okolicach Huty Pieniackiej już po wojnie. Jak mówił, trauma po tragedii sprzed 75 lat jest w jego rodzinie wciąż żywa. Powiedział Polskiemu Radiu, że w Hucie Pieniackiej zamordowano jego babcię, dziadka i wujka. Jak wspomina, jego matka, która przeżyła rzeź, aż do śmierci codziennie płakała i przeżywała tragedię z 1944 roku. Stefan Maksymów dodał, że możliwe jest przebaczenie, ale trauma w sercu pozostanie na zawsze.

Modlitwę w intencji pomordowanych celebrował biskup pomocniczy diecezji lwowskiej Edward Kawa. W uroczystości uczestniczyli też szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk, a także wiceminister spraw zagranicznych Bartosz Cichocki.

mg

Czytaj także

Prezydent: na Wołyniu nie było żadnej wojny polsko-ukraińskiej, było ludobójstwo

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2018 20:52
- Oczekuję prawdy historycznej: na Wołyniu nie było żadnej wojny polsko-ukraińskiej, dochodziło tam do ludobójstwa na Polakach - oświadczył prezydent Andrzej Duda, pytany o przyczyny, dla których nie zorganizowano wspólnych polsko-ukraińskich obchodów 75. rocznicy rzezi wołyńskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mord w Hucie Pieniackiej. Poseł PiS: Ukraińcy powinni się wstydzić

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2019 13:34
Na Ukrainie w Hucie Pieniackiej odbyły się w niedzielę uroczystości w rocznicę zbrodni dokonanej na ludności polskiej. 75 lat temu ukraińscy nacjonaliści zamordowali tam kilkaset osób. Na antenie radiowej Jedynki makabryczną zbrodnię wspominali Marcin Święcicki (PO) i Robert Telus (PiS).
rozwiń zwiń