Szczyt UE-Liga Państw Arabskich. Pomoc humanitarna jednym z tematów

2019-02-24, 20:53

Szczyt UE-Liga Państw Arabskich. Pomoc humanitarna jednym z tematów
Uczestnicy szczytu Unia Europejska-Liga Państw Arabskich. Foto: PAP/EPA/KHALED ELFIQI

W egipskim Szarm el-Szejk rozpoczął się pierwszy w historii szczyt Unia Europejska – Liga Państw Arabskich. W spotkaniu bierze udział również premier Polski Mateusz Morawiecki. Jednym z tematów rozmów jest kwestia pomocy humanitarnej dla krajów Bliskiego Wschodu. Do relacji pomiędzy UE a LPA odniósł się w magazynie "Świat w Powiększeniu" dr Bartosz Bojarczyk z UMCS.

Posłuchaj

24.02.19 Dr Bartosz Bojarczyk: „Współpraca między UE a Ligą Państw Arabskich nie jest prosta (…)”.
+
Dodaj do playlisty

Szef polskiego rządu zapowiedział, że na dwudniowym szczycie mają zostać wypracowane rozwiązania, które są w żywotnym interesie Polski. Zdaniem Mateusza Morawieckiego, to przede wszystkim zapobieganie terroryzmowi oraz kolejnym falom imigracji.

Prezes Rady Ministrów zwrócił również uwagę na to, w jaki sposób unijna i polska pomoc humanitarna może być w najwłaściwszy sposób przekazana tak, by pomagać ludziom na miejscu.

– Problem migracji jest o wiele bardziej złożony i nie dotyczy jedynie niewłaściwej pomocy humanitarnej. Ludzie, którzy docierają do Europy, częściowo są z Bliskiego Wschodu, a częściowo tylko przez ten teren przechodzą w drodze na nasz kontynent. Dlatego uszczelnienie granic to jedno, a budowa silnych państw bliskowschodnich, które byłyby zainteresowane powstrzymywaniem ruchów ludności, to drugie – zaznaczył dr Bartosz Bojarczyk.

Do zacieśnienia relacji pomiędzy Unia Europejską a Ligą Państw Arabskich doszło w 2011 roku podczas kryzysu w Libii. Od tego momentu organizacje te prowadzą dialog dotyczący m.in. wyzwań w regionie. Czy rozmowy przynoszą jakieś efekty?

– Współpraca ta jest ograniczona ze względu na brak jedności wśród członków Unii Europejskiej i Ligi Państw Arabskich. Kluczową sprawą we wzajemnych relacjach powinna być mądra asysta ekonomiczna ze strony Europy. Mam na myśli budowę potencjału krajów z północnej Afryki poprzez chociażby przesyłanie technologii. Pewnym kłopotem jest to, że część państw z Ligi nie jest demokratyczna. Poza tym mamy w niej do czynienia z krajami bardzo bogatymi i bardzo biednymi, co wpływa na ich odmienne priorytety – dodał dr Bartosz Bojarczyk.  

"Świat w Powiększeniu" prowadził Bogumił Husejnow.

Polskie Radio 24/db

-------------------------------------

Data emisji: 24.02.2019

Godzina emisji: 19.47

Polecane

Wróć do strony głównej