more_horiz
Wiadomości

"Roma" pokonała "Zimną wojnę". Film Pawlikowskiego bez Oscara

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2019 07:28
"Zimna wojna" bez Oscara. W trzech kategoriach, w których film Pawła Pawlikowskiego rywalizował o nagrodę Amerykańskiej Akademii Filmowej: najlepszy film nieanglojęzyczny, najlepszy reżyser i najlepsze zdjęcia, górą była "Roma" Meksykanina Alfonso Cuaróna.
Audio
  • - Trzy nominacje dla "Zimnej wojny", to dowód, że polskie kino funkcjonuje w świecie, że jesteśmy pełnoprawnymi uczestnikami kulturalnego dialogu - powiedział krytyk filmowy Krzysztof Kwiatkowski (IAR)
  • Film "Roma" ma bardzo mocną stronę społeczną, to opowieść o zmieniającym się społeczeństwie pełnym nierówności. Film, w którym sentymentalny powrót do krainy młodości nie odbiera krytycznego pazura i ostrego spojrzenia na rzeczywistość - powiedział krytyk filmowy Krzysztof Kwiatkowski (IAR)
Alfonso Cuaron otrzymał Oscara za najlepszą reżyserię za film Roma.
Alfonso Cuaron otrzymał Oscara za najlepszą reżyserię za film "Roma".Foto: PAP/EPA/ETIENNE LAURENT

W Dolby Theatre w Los Angeles zakończyła się 91. gala Oscarów - najbardziej prestiżowych nagród świata filmowego, przyznawanych przez amerykańską Akademię Wiedzy i Sztuki Filmowej. Były gwiazdy, czerwony dywan i zachwycające kreacje. Nagrody rozdano w 24 kategoriach. 

Najlepszy film

Film "Green book" w reż. Petera Farrelly'ego zdobył trzy nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej - za scenariusz, role drugoplanową dla Mahershala Alego oraz za film roku. W tej kategorii pokonał uznawany za faworyta film "Roma". Obraz Farrelly'ego okazał się lepszy również od "Faworyty" Yorgosa Lanthimosa, "Czarnej Pantery" Ryana Cooglera, "Narodzin gwiazdy" Bradleya Coopera, "Vice" Adama McKaya, "Bohemian Rhapsody" Bryana Singera i "Czarnego bractwa. BlacKkKlansman" Spike'a Lee.

"Green Book" to film oparty na autentycznej historii pianisty Dona Shirleya (Mahershala Ali) i jego kierowcy, a jednocześnie ochroniarza Tony’ego Vallelongi(Viggo Mortensen), którzy wyruszają razem w podróż na południe Stanów.

Zastępca redaktora naczelnego miesięcznika "Kino", Krzysztof Kwiatkowski podkreślił, że "Green Book" podejmuje ważny wątek związany z historią Stanów Zjednoczonych i zarazem jest znakomicie nakręcony.

Najlepsza reżyseria

Alfonso Cuaron otrzymał Oscara za najlepszą reżyserię za film "Roma". Meksykański reżyser pokonał Pawła Pawlikowskiego ("Zimna wojna"), Yorgosa Lanthimosa ("Faworyta"), Adama McKaya ("Vice") oraz Spike'a Lee ("Czarne bractwo. BlacKkKlansman").

Cuaron został już w przeszłości nagrodzony Oscarem za najlepszą reżyserię za film "Grawitacja" (2014 r.).

Szansę na trzy Oscary miał film w reżyserii Pawła Pawlikowskiego "Zimna wojna", która był nominowany w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny, Łukasz Żal był nominowany w kategorii zdjęcia, a Paweł Pawlikowski w kategorii najlepsza reżyseria. Krzysztof Kwiatkowski ocenił, że mimo braku statuetki nie powinniśmy być rozczarowani.

- Poniekąd nasze nadzieje zostały spełnione. Jeśli kolejny film reżysera, który zdobył Oscara za film nieanglojęzyczny - za "Idę", jest nominowany aż w trzech kategoriach, to jest gigantyczny sukces. To dowód, że polskie kino funkcjonuje w świecie, że jesteśmy pełnoprawnymi uczestnikami kulturalnego dialogu, wielkiej dyskusji, która obecnie się toczy o kształcie współczesnego świata - powiedział krytyk.

Najlepsza aktorka pierwszoplanowa

Olivia Colman otrzymała Oscara za rolę królowej Anny w filmie "Faworyta" w reż. Yorgosa Lanthimosa. W wyścigu po Oscary Colman pokonała Glenn Close ("Żona"), Yalitzę Aparicio ("Roma), Lady Gagę ("Narodziny gwiazdy") oraz Melissę McCarthy ("Can you ever forgive me").

Za rolę w filmie Lanthimosa Colman nagrodzono już wcześniej m.in. Złotym Globem i nagrodą BAFTA.

Najlepszy aktor pierwszoplanowy

Rami Malek otrzymał Oscara za rolę Freddiego Mercurego w filmie "Bohemian Rhapsody" w reż. Bryana Singera. Malek pokonał Viggo Mortensena ("Green Book"), Bradleya Coopera ("Narodziny gwiazdy"), Christiana Bale'a ("Vice") i Willema Dafoe ("Van Gogh. U bram wieczności").

Za najlepszą muzykę oryginalną nagrodzono Ludwiga Goranssona za "Czarną Panterę", a najlepszą piosenką okazała się "The Shallow" w wykonaniu Lady Gagi i Bradleya Coopera z filmu "Narodziny gwiazdy".

Najlepsza aktorka drugoplanowa

Regina King otrzymała w nocy z niedzieli na poniedziałek Oscara w kategorii najlepsza aktorka drugoplanowa za rolę Sharon Rivers w filmie "Gdyby ulica Beale umiała mówić" w reż. Barry'ego Jenkinsa.King pokonała Emmę Stone i Rachel Weisz ("Faworyta"), a także Amy Adams ("Vice") i Marinę de Tavirę ("Roma").

Najlepszy aktor drugoplanowy

Mahershala Ali został otrzymał statuetkę w kategorii najlepszy aktor drugoplanowy za rolę Dona Shirleya w filmie "Green Book" w reż. Petera Farrelly'ego. Ali ma już na swoim koncie Oscara za rolę drugoplanową w filmie "Moonlight" (2017 r.). Podczas tegorocznej gali Ali pokonał w tej kategorii Sama Rockwella ("Vice"), Richarda E. Granta ("Can you ever forgive me"), Adama Drivera ("Czarne bractwo. BlacKkKlansman") i Sama Elliotta ("Narodziny gwiazdy").

Najlepszy film nieanglojęzyczny

"Roma" Alfonso Cuarona została nagrodzona Oscarem w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny. Nagrody nie zdobyła "Zimna wojna" w reż. Pawła Pawlikowskiego.

Krzysztof Kwiatkowski podkreśla, że "Roma" to film wyjątkowy. - To jest opowieść osobista. Alfonso Cuaróna powrót po wielu latach do Meksyku lat 70-tych. Powrót bardzo szczery, bardzo intymny, a jednocześnie ten film ma bardzo mocną stronę społeczną, to opowieść o zmieniającym się społeczeństwie pełnym nierówności. Film, w którym sentymentalny powrót do krainy młodości nie odbiera ani trochę krytycznego pazura i ostrego spojrzenia na rzeczywistość - podkreślił krytyk.

W kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny nominowani byli także: "Kafarnaum" w reż. Nadine Labaki, "Never look away" w reż. Floriana Henckela von Donnersmarcka oraz "Złodziejaszki" w reż. Hirokazu Koreedy.

Statuetkę za montaż dźwięku odebrali Nina Hartstone i John Warhurst, a za dźwięk - Paul Massey, Tim Cavagin i John Casali za film "Bohemian Rhapsody" w reż. Bryana Singera.

Najlepsze zdjęcia

Alfonso Cuaron otrzymał w nocy z niedzieli na poniedziałek Oscara w kategorii najlepsze zdjęcia za "Romę". Statuetki nie otrzymał Łukasz Żal, nominowany do nagrody za "Zimną wojnę".

Wcześniej statuetkę za najlepszy długometrażowy film dokumentalny odebrali Jimmy Chin, Elizabeth Chai Vasarhelyi, Evan Hayes i Shannon Dill - twórcy "Free Solo". W kategorii najlepsza charakteryzacja i fryzury za film "Vice" w reż. Adama McKaya nagrodzeni zostali Greg Cannom, Kate Biscoe i Patricia Dehaney.

Członkowie Amerykańskiej Akademii Filmowej docenili także Ruth Carter za najlepsze kostiumy, a także Hannah Beachler i Jaya Harta za najlepszą scenografię za film "Czarna Pantera" w reż. Ryana Cooglera.

Najlepszy film animowany

Oscara w kategorii najlepszy pełnometrażowy film animowany otrzymał "Spider-Man Uniwersum" w reż. Boba Persichettiego i Petera Ramseya, a w kategorii najlepszego krótkometrażowego filmu animowanego nagrodzono "Bao" w reż. Domee Shi.

Najlepsza aktorka drugoplanowa

Regina King otrzymała w nocy z niedzieli na poniedziałek Oscara w kategorii najlepsza aktorka drugoplanowa za rolę Sharon Rivers w filmie "Gdyby ulica Beale umiała mówić" w reż. Barry'ego Jenkinsa.King pokonała Emmę Stone i Rachel Weisz ("Faworyta"), a także Amy Adams ("Vice") i Marinę de Tavirę ("Roma").

Najlepszy film krótkometrażowy

Najlepszym krótkometrażowym filmem aktorskim okazał się "Skin" w reż. Guya Nattiva, a najlepszym krótkometrażowym filmem dokumentalnym okazał się "Period. End of Sentence" w reż. Rayki Zehtabchi.

Za efekty specjalne uhonorowano Paula Lamberta, Iana Huntera, Tristana Mylesa i J.D. Schwalma za "Pierwszego człowieka" w reż. Damiena Chazelle'a - twórcy filmów "Whiplash" oraz "La La Land".

***

Kto został nominowany? Kto decyduje o nominacjach? Dlaczego w tym roku nikt nie poprowadził gali oscarowej? Odpowiedzi na te pytania w naszym serwisie specjalnym.

paw/

Zobacz także

Zobacz także