X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Izrael: były minister skazany na 11 lat za szpiegostwo na rzecz Iranu

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2019 13:52
Minister energii i infrastruktury Izraela w latach 1995-1996 Gonen Segew został skazany we wtorek w Jerozolimie na 11 lat więzienia za szpiegostwo na rzecz Iranu - powiadomiła prokurator Ge'ula Kohen po rozprawie, która toczyła się za zamkniętymi drzwiami.
Gonen Segew
Gonen SegewFoto: YOUTUBE.COM/AP

Segew został oskarżony o przekazywanie tajnych informacji Iranowi między 2012 a 2018 rokiem, kiedy przebywał w Nigerii.

Obecny na rozprawie podsądny został skazany po tym, jak przyznał się do winy na podstawie wcześniej uzgodnionego porozumienia między obroną a prokuraturą.

Według prokurator Kohen wobec byłego ministra podtrzymano zarzuty "poważnego szpiegostwa" i "przekazywania informacji wrogowi w celu wyrządzenia szkody bezpieczeństwu narodowemu", odstąpiono natomiast od zarzutu "zdrady", który pojawił się w pierwotnym akcie oskarżenia. 

"Segew wyznał, że przez pięć lat działał w imieniu irańskich sił wywiadowczych, utrzymywał regularną komunikację ze swoimi prowadzącymi, korzystając z tajnego kanału, oraz, że dostarczał im różnorodne informacje, w tym ściśle tajne" - oświadczyła prokuratura, na którą powołuje się dziennik "Jerusalem Post". 

Tłumaczył się podwójną agenturą

W czasie przesłuchania Segew twierdził, że współpracując z irańskimi służbami miał działać jako podwójny agent i w rzeczywistości chciał oszukać Irańczyków.

Segew był deputowanym do Knesetu w latach 1992-1996 z ramienia nieistniejącej już małej, prawicowej partii Comet, jednak w połowie kadencji wraz kilkoma innymi posłami ją opuścił, tworząc własną frakcję, która weszła do kierowanej przez Icchaka Rabina koalicji rządowej. Na początku 1995 roku Segew otrzymał za to stanowisko ministra energii i infrastruktury.

Po zakończeniu kadencji Knesetu Segew nie wrócił już do polityki, zajmując się rozmaitymi interesami. W 2004 roku został aresztowany za próbę przemytu 32 tys. tabletek ecstasy z Holandii do Izraela, wykorzystując nieważny już paszport dyplomatyczny. Był też zatrzymany za próbę wyłudzenia pieniędzy, twierdząc, że jego karta kredytowa została zatrzymana przez bankomat. 

Po odebraniu mu przez władze izraelskie w 2007 r. licencji medycznej wyjechał do Nigerii, gdzie mieszkał prawie 10 lat, pracując jako lekarz. To właśnie w Nigerii został w 2012 r. zwerbowany przez służby specjalne Iranu i dwukrotnie podróżował do tego kraju, by spotkać się z mocodawcami. W maju 2018 r. ze względu na kryminalną przeszłość odmówiono mu wjazdu do Gwinei Równikowej, której władze następnie odesłały go do Izraela. 

dcz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Szef irańskiej dyplomacji: ryzyko wojny z Izraelem jest duże

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2019 13:59
Szef irańskiej dyplomacji Mohammad Dżawad Zarif powiedział w niedzielę, że ryzyko wojny z Izraelem jest duże. Przemawiając na 55. Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa (MSC), minister jednocześnie odpierał zarzut, jakoby jego kraj planował nowy Holokaust.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jarosław Guzy: Iran przejął rolę lidera krajów arabskich w konflikcie z Izraelem

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2019 20:40
- Aspiracje Unii Europejskiej do odgrywania roli globalnego gracza są szalenie gołosłowne. Europa nie decyduje się zająć kluczową kwestią bezpieczeństwa. Nie dorasta do swojej roli i na sprawy Iranu patrzy tylko i wyłącznie z ekonomicznego punktu widzenia - powiedział w Polskim Radiu 24 Jarosław Guzy, ekspert ds. międzynarodowych.
rozwiń zwiń