Komisja Parlamentu Europejskiego krytykuje Rosję za pranie brudnych pieniędzy
Europosłowie krytykują Rosję za pranie brudnych pieniędzy. Specjalna komisja do spraw przestępstw finansowych, uchylania się od opodatkowania i jego unikania po ponad rocznej pracy opublikowała dziś raport. W dokumencie jest też apel o likwidację programu tak zwanych złotych paszportów i złotych wiz.
2019-02-27, 15:13
Rosja w raporcie jest wymieniona dwukrotnie, najpierw przy okazji prania brudnych pieniędzy. - Rosja jest krajem, który jest zaangażowany po uszy w pranie brudnych pieniędzy. Mieliśmy niedawno skandal z estońskim oddziałem duńskiego banku. Przez ten oddział przeszło w ostatnich ośmiu czy dziewięciu latach 200 mld euro głównie z Rosji nieznanego pochodzenia - powiedział Polskiemu Radiu Dariusz Rosati, zasiadający w komisji koordynator i rzecznik chadeków w tej sprawie.
Deputowani skrytykowali też jednak unijny system, który miał przeciwdziałać praniu brudnych pieniędzy. Mimo wdrożonych unijnych dyrektyw nie udało się wykryć na czas wielu przypadków prania brudnych pieniędzy. W przyjętym dziś raporcie europosłowie zaapelowali też o zlikwidowanie tak zwanych programów złotych paszportów i złotych wiz w państwach, które oferują obywatelstwo lub miejsce zamieszkania bogatym osobom spoza Unii. Deputowani podkreślili, że to stwarza okazję do wielu nadużyć, na przykład prania brudnych pieniędzy głównie przez obywateli Federacji Rosyjskiej.
- To się zaczęło od oficjalnych systemów wspierania inwestycji. Więc jeżeli jakiś inwestor dużo inwestował, to mógł się ubiegać o obywatelstwo unijne. Ale teraz to się zamieniło w kanał handlowania paszportami europejskimi dla obywateli z krajów trzecich, którzy mają sporo pieniędzy niewiadomego pochodzenia i są w stanie zabezpieczyć prawo pobytu na terytorium Unii - skomentował w rozmowie z Polskim Radiem europoseł Dariusz Rosati. Dodał, że deputowani zwrócili się z apelem do Komisji Europejskiej, by ukróciła te praktyki i wprowadziła jasne zasady.
Kolejna kwestia poruszona w raporcie to oszustwa podatkowe. Europosłowie wytknęli unijnym państwom brak ścisłej współpracy i dobrej wymiany informacji między państwami. Napisali, że poszczególne kraje same starają się uszczelniać systemy podatkowe, ale bez współpracy na szczeblu europejskim tego problemu nie da się skutecznie rozwiązać.
REKLAMA
dcz
REKLAMA