Rozmowy Trump-Kim bez porozumienia. Dr Jacek Raubo: być może prezydent USA oczekiwał zbyt łatwego sukcesu

Odbywający się w wietnamskim Hanoi szczyt pomiędzy Koreą Północną a Stanami Zjednoczonymi został skrócony i zakończył się bez porozumienia. – Nie można mówić o zgonie koncepcji prezydenta USA wobec Korei, ale z drugiej strony hurraoptymizm został bardzo poważnie schłodzony – ocenił spotkanie Donalda Trumpa z Kim Dzong Unem dr Jacek Raubo z portalu Defence24.pl.

2019-02-28, 14:35

Rozmowy Trump-Kim bez porozumienia. Dr Jacek Raubo: być może prezydent USA oczekiwał zbyt łatwego sukcesu

Posłuchaj

28.02.19 Dr Jacek Raubo: „Być może Donald Trump poszukiwał zbyt łatwego sukcesu, który jest do pokazania w dziennikach na całym świecie (…)”.
+
Dodaj do playlisty

Powiązany Artykuł

Trwający od środy szczyt poświęcony był sprawie denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego. Pierwszego dnia obaj przywódcy wyrażali optymizm i nadzieję na postępy w negocjacjach. W czwartek obie delegacje niespodziewanie opuściły jednak hotel Metropole, gdzie toczyły się rozmowy. Nie doszło do zapowiadanej wcześniej przez Biały Dom ceremonii podpisania porozumienia.

– Oczywiście w sferze medialnej istnieje rozczarowanie, bo atmosfera związana ze spotkaniem została napompowana wokół przekazów wydawanych przez administrację Donalda Trumpa. Można też powiedzieć, że zatriumfował realizm i pragmatyzm amerykańskich służb, które wielokrotnie informowały, że Korea Północna gra trochę inaczej niż jest to prezentowane. Uważam, że nie można mówić o zgonie koncepcji prezydenta USA wobec Korei, ale z drugiej strony hurraoptymizm został bardzo poważnie schłodzony – zauważył dr Jacek Raubo z Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Mimo braku porozumienia prezydent Trump ocenił szczyt jako "bardzo produktywny" i podkreślił, że negocjacje nie zostały zerwane w sposób nagły. "To nie było odejście na takiej zasadzie, że się wstaje i wychodzi. Nie, to było bardzo przyjazne. Uścisnęliśmy sobie dłonie" - powiedział.

– Doświadczeni dyplomaci i analitycy zdają sobie sprawę, że dla reżimu w Pjongjangu atut w postaci posiadania zdolności do rozwoju oraz rażenia bronią atomową jest niezwykle istotny i to nawet nie w sensie militarnym, ale w aspekcie politycznym. W otoczce szczytu zapomnieliśmy chyba trochę o tym, jak Koreańczycy umiejętnie wykorzystują wiele tematów ze swojej polityki wewnętrznej i związanej z obronnością do gier zewnętrznych – powiedział dr Jacek Raubo.

REKLAMA

Do kwestii szczytu amerykańsko-koreańskiego odniósł się także Mateusz Piotrowski z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. - Nie osiągnięto tego, co zakładano. Odwołano lunch, odwołano konferencję. Oznacza to, że strona amerykańska na pewno miała wyższe oczekiwania. Ale jednocześnie te oczekiwania nie były zbyt wysokie. Mike Pompeo i prezydent Donald Trump zapowiadali, że nie będzie przełomu, ale po prostu będą postępy w rozmowach, jednak nawet ich nie udało się osiągnąć. Zmieniła się też narracja. Widać, że nie osiągnięto porozumienia, jeśli chodzi o sankcje gospodarcze – powiedział ekspert.

PAP/Polskie Radio 24/db

-------------------------------------

Data emisji: 28.02.2019

Godzina emisji: 13.09

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej