Szczyt Trump-Kim. Nadzieje na jego powodzenie od początku były niewielkie?
– Nie było realnych podstaw do tego, by sądzić, że Korea Północna zapali zielone światło do demilitaryzacji – ocenił zakończony niepowodzeniem szczyt przywódców USA i Korei Północnej prof. Piotr Grochmalski z Instytutu Studiów Strategicznych Akademii Sztuki Wojennej. – Arsenał atomowy to doskonałe narzędzie do utrzymania władzy – podkreślił.
2019-03-03, 13:50
Posłuchaj
Trwający w środę i czwartek w wietnamskim Hanoi szczyt poświęcony był sprawie denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego. Pierwszego dnia Donald Trump i Kim Dzong Un wyrażali optymizm i nadzieję na postępy w negocjacjach. W czwartek obie delegacje niespodziewanie opuściły jednak hotel Metropole, gdzie toczyły się rozmowy.
– Mimo braku porozumienia, otwarcie przez Stany Zjednoczone negocjacji daje szansę na uwiarygodnienie reform wewnętrznych w Korei Północnej. Mamy tam do czynienia z próbą urynkowienia pewnych obszarów gospodarki. Reżim koreański poszukuje też rozwiązania problemu związanego z sytuacją wewnętrzną – wskazał prof. Piotr Grochmalski.
Ponadto w audycji prof. Piotr Grochmalski odniósł się również do szans na utworzenie w Polsce stałej bazy wojsk USA, a także do dynamicznych zmian, jakie zachodzą w Indiach.
Magazyn "Świat w Powiększeniu" prowadził Paweł Lekki.
REKLAMA
Polskie Radio 24/db
-------------------------------------
Data emisji: 2.03.2019
Godzina emisji: 19.47
REKLAMA