Mateusz Morawiecki leci do Budapesztu. Znamy plan wizyty premiera na Węgrzech
W piątek premier Mateusz Morawiecki udaje się do Budapesztu. Szef polskiego rządu na zaproszenie premiera Węgier Viktora Orbana weźmie udział w obchodach 171. rocznicy powstania węgierskiego, które wybuchło 15 marca 1848 r. i było częścią Wiosny Ludów.
2019-03-14, 16:28
- Dzień 15 marca stanowi jedno z najważniejszych świąt narodowych na Węgrzech. Upamiętnia węgierskie powstanie narodowe przeciwko Habsburgom, które wybuchło 15 marca 1848 roku - powiedziała rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska. - Premier Morawiecki na zaproszenie premiera Orbana uda się do Budapesztu, by wziąć udział w obchodach węgierskiego święta narodowego - dodała.
Podczas uroczystości, które odbędą się przed gmachem Muzeum Narodowego planowane są wystąpienia szefów rządów Polski i Węgier. Następnie premier Morawiecki uda się pod pomnik generała Józefa Bema w Budapeszcie, by złożyć tam wieniec.
Powstanie węgierskie z lat 1848-1849 było wymierzone w absolutne rządy Habsburgów. Węgrzy domagali się m.in. wolności prasy i zniesienia cenzury, swobód obywatelskich i równouprawnienia wyznań religijnych, niezależnego od Wiednia rządu oraz wycofania z kraju obcych wojsk.
REKLAMA
Powstanie wybuchło 15 marca 1848 roku i było częścią Wiosny Ludów, która przeszła do historii jako seria ruchów rewolucyjnych o charakterze liberalnym, narodowościowym i republikańskim, jakie w latach 1848-49 ogarnęły liczne kraje Europy, w tym pozostającą pod zaborami Polskę i Węgry. W walkach po stronie węgierskiej brali udział Polacy, m.in. generał Józef Bem, który dowodził wojskami węgierskimi w Siedmiogrodzie i Banacie, i generał Henryk Dembiński, dowodzący armią północną. Po stronie Węgrów walczył także Legion Polski pod dowództwem generała Józefa Wysockiego.
mr
REKLAMA