X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Marszałek Sejmu: polski i węgierski naród łączy szczególna, braterska więź

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2019 14:34
"Zahartowana w krwawych bojach przyjaźń polsko-węgierska przetrwała do dzisiaj i wytworzyła między naszymi narodami szczególną, braterską więź; wierzę, że przyczyni się ona do umacniania pokoju i wartości demokratycznych w regionie" - napisał marszałek Sejmu Marek Kuchciński w gratulacjach przesłanych swojemu węgierskiemu odpowiednikowi.
Polacy podczas obchodów 171. rocznicy powstania węgierskiego w Budapeszcie
Polacy podczas obchodów 171. rocznicy powstania węgierskiego w BudapeszcieFoto: PAP/EPA/ZOLTAN MATHE

Kuchciński poinformował w piątek na Twitterze, że na ręce przewodniczącego Zgromadzenia Narodowego Węgier Laszlo Kovera złożył gratulacje z okazji 171. rocznicy Powstania Węgierskiego 1848 r. "Powstanie było patriotycznym zrywem, próbą odzyskania wolności i prawa do samostanowienia" - podkreślił.

Marszałek Sejmu wskazał, że "w tej walce Węgrzy byli silnie wspierani przez Polaków, wśród których szczególnie wyróżnili się generałowie Józef Bem i Henryk Dembiński". "W licznych bitwach z wojskami habsburskimi odnieśli całą serię zwycięstw, dzięki czemu zyskali wielką popularność i sympatię wśród żołnierzy i w całym społeczeństwie węgierskim. Chociaż powstanie zakończyło się ostatecznie bezwzględną pacyfikacją kraju, a polscy ochotnicy musieli opuścić jego granice, Węgrzy nigdy nie zapomnieli o ich poświęceniu i zaangażowaniu" - dodał Kuchciński.

Jak podkreślił, "zahartowana w krwawych bojach przyjaźń polsko-węgierska przetrwała do dzisiaj i wytworzyła między naszymi narodami szczególną braterską więź".

"Wierzę, że przetrwa ona kolejne wieki i że nie będzie poddawana tak ciężkim próbom, jak w przeszłości. Przyczyni się natomiast do umacniania pokoju i wartości demokratycznych w regionie oraz zaowocuje nowymi inicjatywami na rzecz jego rozwoju" - oświadczył marszałek Sejmu.

Powstanie węgierskie z lat 1848-1849 było wymierzone w absolutne rządy Habsburgów. Węgrzy domagali się m.in. wolności prasy i zniesienia cenzury, swobód obywatelskich i równouprawnienia wyznań religijnych, niezależnego od Wiednia rządu oraz wycofania z kraju obcych wojsk.

Powstanie wybuchło 15 marca 1848 roku i było częścią Wiosny Ludów, która przeszła do historii jako seria ruchów rewolucyjnych o charakterze liberalnym, narodowościowym i republikańskim, jakie w latach 1848-49 ogarnęły liczne kraje Europy, w tym pozostającą pod zaborami Polskę i Węgry.

W walkach po stronie węgierskiej brali udział Polacy, m.in. generał Józef Bem, który dowodził wojskami węgierskimi w Siedmiogrodzie i Banacie, i generał Henryk Dembiński, dowodzący armią północną. Po stronie Węgrów walczył także Legion Polski pod dowództwem generała Józefa Wysockiego.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak