X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Wiadomości

Saakaszwili: nowym celem Putina może być państwo UE poza NATO, Szwecja albo Finlandia

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2019 17:24
Kolejnym obiektem agresji Władimira Putina może być państwo Unii Europejskiej,  pozostające poza Sojuszem Północnoatlantyckim - taką tezę stawia na łamach ”Foreign Policy” były prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili. 
Rosyjski okręt podwodny Krasnodar. Zdjęcie ilustracyjne
Rosyjski okręt podwodny Krasnodar. Zdjęcie ilustracyjneFoto: PAP/RUSSIAN LOOK

Były gruziński prezydent stawia tezę, że po ataku na Ukrainę atak Rosji nastąpi nie w kraju posowieckim, a celem będzie państwo europejskie.

Saakaszwili zwraca uwagę na informację, która nie wzbudziła zbyt wiele zainteresowania w zeszłym tygodniu – o tym, że Kreml wprowadza obowiązek powiadomienia 45 dni wcześniej przed wpłynięciem zagranicznego okrętu na tzw. Północną Drogę Morską, łączącą Atlantyk i Pacyfik poprzez wody rejonu Arktyki na północ od Syberii. Rosja zainwestowała tam w infrastrukturę wojskową. Na jednostkach zagranicznych konieczna ma być obecność rosyjskich pilotów. Statki, które się temu nie podporządkują, mogą być zatrzymane, aresztowane bądź w ekstremalnych przypadkach – ”wyeliminowane”. - pisze Saakaszwili. Kreml wprowadził ograniczenia w żegludze z uzasadnieniem, że bardziej aktwyne operacje morskie w Arktyce prowadzone przez różne inne państwa” wymagają takiej reakcji. 

Saakaszwili dodał, że to zagrożenie zostało niezauważone, a przecież wcześniej Putin stosował tę samą taktykę, by uzasadnić swoje wojskowe inicjatywy, takie jak w Gruzji, na Ukrainie, w Syrii. Zawsze agresję Rosji Putin próbował tłumaczyć jako reakcję na działania Zachodu.

Były prezydent Gruzji uważa, że kompasem Putina, jeśli chodzi o inwazje na obce terytoria, jest polityka wewnętrzna. Prezydentowi Rosji chodzi o wzrosty w sondażach, jak po aneksji Krymu. Tymczasem według badania z 7 marca – zaufanie dla Putina spadło do poziomu 32 procent, co jest najgorszym wynikiem od 2006 roku.

Atak na Białorusi czy w państwach bałtyckich?

Zdaniem Saakaszwilego, nie należy pytać, czy Władimir Putin zaatakuje, tylko gdzie. Część ekspertów uważa, że ofiarą polityki Kremla może paść Białoruś, jednak zdaniem Saakaszwilego operacja na Białorusi nie przyniosłaby Putinowi pożądanego efektu, bo, w jego ocenie, wielu Rosjan uznaje Białoruś niemal za część Rosji.

Inni eksperci obawiają się, że na celowniku są państwa bałtyckie. Putin uznaje je, jak pisze Saakaszwili, za zagrożenie, bo są to dobrze funkcjonujące demokracje tuż za rosyjską granicą. Jednak według Saakaszwilego Putin jest wprawdzie rozzuchwalony niekonsekwentnym podejściem Zachodu do Rosji, ale nie na tyle, żeby przestał się bać Artykułu 5. NATO.

Państwa skandynawskie?

Saakaszwili uważa, że najbardziej prawdpodobny cel to Finlandia lub Szwecja, które są członkami Unii Europejskiej, ale nie NATO. Według niego Putin nie może wysłać czołgów do Helsinek czy Sztokholmu, nie licząc się z oporem, ale może oderwać dla Rosji odleglejszy obszar w rejonie Arktyki czy którąś wyspę, na przykład Gotlandię. Były prezydent Gruzji wskazuje przy tym na potencjał Rosji, który zbudowała ona na swojej północnej flance.

Saakaszwili stwierdził, że choć jego hipoteza może wyglądać na zbyt daleko idącą, to jednak nie tak dawno aneksja Krymu, którą, jak zaznacza, on sam przewidywał, nwaet w Rosji odbierana była jako scenariusz apokaliptyczny. Kilka lat wcześniej agresja na Gruzję, mimo moich ostrzeżeń, także wszystkich zaskoczyła – napisał Saakaszwili.

Według Saakaszwilego Putin stara się coraz bardziej emancypować i zrobi to, konfrontując się z Zachodem – ocenia były prezydent Gruzji. Ostrzega, że Putin szokował nie raz i Zachód nie może znowu stracić czujności.

***

Skrót z "Foreign Policy", opr. Agnieszka Marcela Kamińska


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Media: "niedostępny" okręt rakietowy Rosji blisko polskich granic

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2019 13:03
Flota Bałtycka w obwodzie kaliningradzkim przyjęła do służby mały okręt rakietowy Mytiszczy projektu 22800 Karakurt - podał w piątek dziennik "Izwiestija". Okręt będzie stacjonował w bazie marynarki wojennej w Bałtyjsku. Dowódcą Mytiszczy jest Adil Azimow.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekspert: jest nowa "doktryna Gierasimowa", szef sztabu Gierasimow przedstawił przygotowania do wojny

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2019 20:00
W niedawnym wystąpieniu szef Sztabu Generalnego sił zbrojnych Rosji generał Walerij Gierasimow sformułował program przygotowań do wojny na dużą skalę - pisze w niezależnej "Nowej Gaziecie" komentator wojskowy Paweł Felgenhauer. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruski MSZ beszta ambasadora Rosji i zaleca "więcej szacunku" w odpowiedzi na jego wywiad

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2019 11:00
Władze w Mińsku krytycznie oceniają wypowiedzi ambasadora Rosji na Białorusi. Miejscowy MSZ zarzuca rosyjskiemu dyplomacie który wcześniej pracował w Nadwołżańskim Okręgu Federalnym, że w trakcie niedługiego okresu pracy na Białorusi "nie zrozumiał różnicy między okręgiem federalnym i niezależnym państwem". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekspert o "Fort Trump": gra toczy się o więcej lub jeszcze więcej

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2019 17:20
- W kwestii zwiększonej obecności w Polsce kluczowy będzie raport Pentagonu, który ma wskazywać jakie są "za i przeciw” budowy bazy w naszym kraju - mówi portalowi PolskieRadio24.pl Andrzej Hładij, zastępca redaktora naczelnego Defence24.pl. Spodziewa się sfinalizowania decyzji w najbliższym czasie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jacek Sasin ws. "Fort Trump": to nie będzie baza jak 50 lat temu, teraz wojny są inne

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2019 13:20
Przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin powiedział, że baza amerykańskich wojsk w Polsce będzie inna niż bazy istniejące w zachodniej Europie. Polityk Prawa i Sprawiedliwości powiedział w "Śniadaniu w Trójce", że nie będzie to jedna, wielka baza w jednym miejscu, jak to było 50 lat temu. Dodał, że wynika to z obecnych zasad prowadzenia wojny. - Fort Trump to pewna symbolika, musimy mieć tego świadomość - podkreślił. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wpływowy think tank: w Polsce powinno być na stałe dowództwo dywizji USA

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2019 15:57
 - W Polsce powinno na stałe stacjonować dowództwo amerykańskiej dywizji - głosi w swoim raporcie wpływowy amerykański ośrodek analityczny Center for Strategic and Budgetary Assessments (CSBA
rozwiń zwiń