X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Ustawa o sądach powszechnych przed TSUE. Stanowiska Polski i KE

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2019 17:22
Polska wniosła w Trybunale Sprawiedliwości o oddalenie skargi Komisji Europejskiej na ustawę o sądach powszechnych. Uznała, że to nieuprawniona ingerencja w system sądownictwa. Pełnomocnicy Komisji podtrzymali zarzuty o zagrożeniu dla niezawisłości sądownictwa.
Audio
  • Pełnomocnicy Komisji podtrzymali zarzuty, że ustawa jest zagrożeniem dla niezawisłości sądownictwa. Relacja Beat Płomeckiej (IAR)
Siedziba Komisji Europejskiej
Siedziba Komisji EuropejskiejFoto: Pixabay

 W Luksemburgu odbyła się rozprawa dotycząca pozwu Komisji z grudnia 2017 roku. 

Bruksela zaskarżyła zróżnicowanie wieku emerytalnego sędziów ze względu na płeć i zakwestionowała zbyt duże uprawnienia ministra sprawiedliwości do odwoływania i powoływania sędziów.

Pełnomocnik rządu Bogusław Majczyna z MSZ mówił w Trybunale, że skarga Komisji to nieuprawniona ingerencja w system wymiaru sprawiedliwości i narusza kompetencje państw członkowskich do organizacji sądownictwa.

- Komisja w sposób bardzo głęboki próbuje ingerować w tę organizację, bez kompleksowej wiedzy co do funkcjonowania sądownictwa w Polsce. Bardzo wycinkowo podchodzi do tego tematu. Ta rozprawa pokazała to bardzo wyraźnie - mówił pełnomocnik polskiego rządu. Podkreślał, że te przepisy już nie obowiązują, bo ustawa o sądach powszechnych została znowelizowana, wiek emerytalny został zrównany i to nie minister sprawiedliwości decyduje o przedłużeniu czynnej służby, a KRS. - Sprawa jest tylko i wyłącznie historyczna - skomentował. 

Pełnomocnicy z Komisji Europejskiej podkreślali, że nowelizacja nie rozwiązała wszystkich wątpliwości i Bruksela chce poczekać na ostateczne orzeczenie. Jeśli będzie ono niekorzystne dla rządu, może otwierać drogę do odszkodowań tym sędziom, którzy zostali zmuszeni do przejścia na emeryturę przed nowelizacją ustawy. Ponadto, jak można usłyszeć w Trybunale, orzeczenie Wielkiej Izby będzie wykładnią, czy Komisja Europejska może ingerować w system sądownictwa w państwach członkowskich.  

dcz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Trybunał w Luksemburgu rozpatrzy skargę Komisji Europejskiej na Polskę. Komentarze

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2018 15:45
- Ostatnie wypowiedzi wskazują, że w TSUE jest silna determinacja, by tę sprawę szybko zakończyć - stwierdził Tomasz Pietryga, szef działu prawnego "Rzeczpospolitej". - Mam nadzieję, że to będzie ostatnie spotkanie w sprawie praworządności w Polsce - zauważył Czesław Kłak, sędzia Trybunału Stanu. Goście Polskiego Radia 24 komentowali podejmowane przez TSUE działania ws. reformy sądownictwa w Polsce.
rozwiń zwiń